2016 da Kredi Kartı Sicil Affı

yorumsuz
1.106 views

En likit çeşitli kaynaklardan da bir tanesi olmakta olan ve yine bankacılık sektörünün de lokomotif güçlerinden de bir tanesi olan çeşitli kredi kartları da kendileri açısından belirlenen azami süreler aşıldıkları zaman kart kullanıcılarına bazı yaptırımlar uygulayıp borç tahsilatlarının yapılmasına başlanmaktadır. Bunun için de yine kanunda belirli olan 90 gün sürelik ve yine akabinde de başlanılacak olan kanuni ve idari takip süreçleri başlatılmaktadır. Yine kredi ve kredi kartı son ödeme vakitleri üstünde titizce durulması gerekilen bir çeşit konu olarak bireylerin veya kurumların gelecek 5 sene içerisinde bankaların finansman kaynaklarından herhangi bir şekilde istifade edememelerine neden olabilmektedir.

Mali Sicil Affının Gündeme Alınması

Hükümet ise çoğu zaman bazı durumlarda kredi ve kredi kartı borcu bulunan kurum veya kişilere yönelik olarak mali sicil affını gündeme getirmektedir. Mevcut olan çeşitli borçların da yapılandırılmasını yapıp ödenmelerini gerçekleştirmekte olan banka müşterilerinin risk merkezinde bulunan o veri tabanında kayıt edilen bilgilerini silerek yine bankalardan tekrardan kredi alabilmelerine olanak tanımaktadır. Yine 2013 senesine kadar merkez bankası kayıtlarında bulunmakta olan “kara liste” şeklinde de bilinen sicil kayıtları yeni kanun ile yapılan bir değişiklik çerçevesinde Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne devri yapılmıştır. Risk merkezi de yine kredi kayıt bürosu beraberinde imzalanmıştır ve işbirliğine gidilmiştir. Bankalar tarafınca da Türkiye bankalar birliği çatıları altında yapılan bu merkezlere taşıt, konut, tüketici kredileri beraberinde kredi kartı ve çeşitli mevduat hesapları gibi bazı bilgiler de banka tarafından iletimi yapılmaktadır. Kredi kayıt büroları da bu verileri bu noktadan alarak düzenler ve findeks notu şeklinde bilinmekte olan puanlama sistemine sokar. Kredi kayıt bürosu tarafınca da banka beraberinde bulunan kredi münasebetleri de sebebi ile sorun yaşamakta olanlar yani düşük kredi notu ile puanlanıp bankalar açısından risk oluşturan müşteriler meydana çıkarılmaktadır.

2016 da Kredi Kartı Sicil Affı çıkar mı

En son 2009 senesinde çıkarılmış olan sicil affı ile beraber olarak borcunu da taksitler şeklinde yapılandırıp ödeme yapan bireylerin sicil kayıtları silinen bankalar ile ilişkileri yine başladı. CHP milletvekilleri ide 1 kasım seçimleri çerçevesinde ye almış olan seçim vaatlerinden bir tanesi olan kredi kartı sicil affını gündeme getirdiler ve yine kredi kartı sicil affının da bulunduğu 24 maddelik kanun teklifi TBMM sunulmuştu.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde kredi kartı aidat iade, kredi kartı aidat iade dilekçesi ve kredi kartı aidat iade yargıtay kararı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın