Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı?

yorumsuz
281 views

Adıma Çekilmiş Kredi Var Mı? Piyasada sahte kimliklerle kullanılan krediler bulunmaktadır. Kimlik kaybı durumunda bir polis şubesine başvurulması ya da gazeteye ilan verilmesi bu tür durumların artış göstermesiyle çok büyük bir önem taşımaktadır. Nüfus cüzdanını çalan ya da bulan kişiler bu nüfus cüzdanlarına kendi resimlerini yapıştırmak suretiyle kredi çekme işlemlerinde kimlikleri kullanabilmektedirler.

Sizinle alakalı önemli bazı bilgileri bilen bir kişi tarafından kimliğiniz çalındıysa eğer bu durumda risk çok daha yüksek olmaktadır. Bankacılık sistemine verilen bir cep telefonu bilginiz mevcutsa eğer bu durumda banka sizi kredi başvurusu hakkında bu numaradan bilgilendireceği için önemli bir detay haline gelmektedir. Bankalar kayıtlı bulunan telefon numarasının dışında yeni bir numara verilmesi durumlarında onay için önceden verilen numarayı arayabilmektedirler.

Risk Raporu ve Temin Edilmesi İşlemi

Adınıza çekilen kredilerin, tek tek bütün bankalardan takibi ise imkânsız bir durumdur. Kredi Kayıt Bürosu’nun (KKB) hazırladığı Risk Raporu bilgilerinde tüketiciye ait olan taşıt, ihtiyaç ya da konut kredileriyle alakalı kredili mevduat hesabına ve kredi kartı hesabına ait olan bilgilere yer verilmektedir. Bu bilgiler bankalar tarafından düzenli bir şekilde Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB) iletilmekte ve sonrasında KKB tarafınca düzenlenerek raporlanmaktadır. Böylelikle tüketicilere ait büyün finansal işlemlerin geçmişleri tek elden izlenebilmektedir.

Risk Raporunun KKB’nin bir yan kuruluşu olan Findeks üstünden satıl alınabilmesi mümkündür. Risk raporu Findeks vasıtasıyla belli bir ücret ödenerek satın alınabilmektedir. Risk raporunda yer verilen bilgilere aylık şekilde güncellenmektedir ve tüketicinin son 5 yıla ait olan işlemleri bulunur.

Adınıza Habersiz Kredi Çekildiyse Ne Yapabilirsiniz?

Adınıza çekilen beklenmedik bir kredinin var olması halinde, ilgili bankayla bu durum görüşülerek hemen yasal sürecin başlatılması gerekecektir. Adına kredi kullanılan kişi, kredi kullanılan bankayla birlikte hareket ederek suç duyurusunda bulunmalıdırlar. Banka evraklarında sahtecilik işlemi yapan kişinin hakkında bir dava süreci başlatılır. Adına kredi kullanılan kişi kimliğinin kayıp olduğuna dair bildirimde bulunduysa bu tür durumlarda maddi zarar görmese bile, dava takibi süresince ve o dönemde ödenmeyen krediden ötürü geçici bir süre de olsa tüketici kredi işlemlerinde bazı sorunlar yaşayabilir.

Bir önceki yazımız olan 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın