Akbank Swift Kodu Sorgulama Öğrenme

yorumsuz
716 views

Akbank Swift Kodu Sorgulama Öncelikle Swift kelimesi anlamı ve açılımından bahsedelim. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication cümle ve kelimesinin baş harflerinden oluşarak kısaltılmış ve şu anda uluslararası şekilde kullanılır hale gelmiş olan swift kelimesi olarak şekil almıştır. Dünya üzerindeki tüm bankalar arasındaki elektronik ve online fon, para, döviz transferi standardı sağlayan ve ortak paydada birleştiren bir sistemdir. Swift adı altındaki bu sistem BIC yani yine Bank Identifier Codes kısaltması olan banka tanımlama ve kullanıcı belirleme kodu aracılığıyla her bankaya tanımlanmakta ve kullanılmaktadır.

Swift sistemi kuruluşu 1973 yılında meydana gelmiş olup 1977’de tamamen ve fiilen hayata geçmiş ve çalışmaya başlamıştır. Swift kodu bankaları belirten ve simgeleyen 8 (sekiz) ve 11 (on bir) haneli kodlamalardan oluşmaktadır. Bütün dünya üzerindeki bankacılık sisteminde Swift kodları standart ve evrensel tanımla ortak anlaşılabilir ve tanımlanabilir çerçevededir. Kısacası Swift ülkelerarası veya uluslararası para birimlerinin dövizlerin gönderiminde banka adı ile tanımlamak değil de kod ile tanımlamak amaçlı bir koddur. Örneğin Akbank yerine AKBKTRIS gibi bu kodla bankanı Akbank olduğu anlaşılacak ve tanımlanacaktır.

Swift kodu sorgulama, tanımlama ya da bu ve bunun gibi işlemlerinizi açtırmak adına her banka arasında farklılık gösteren işlem durumları olabilir. Akbank Swift Kodu Sorgulama için yani yurtiçi ve yurtdışı bankaların aralarındaki döviz transferlerini kolaylaştırmak ve hızlandırmak ile yurtdışından kendi hesabınıza döviz transferi, aktarımı sağlayabilmeniz için; Akbank’ın Swift kodunu yani AKBKTRIS, adınızı ve soyadınızı ve Akbank hesap numaranızı iletmeniz yeterli olacaktır. Swift ve swift adı altındaki döviz transferleri ile ilgili işlemlerinizi Akbank Direkt Internet veya Akbank şubelerinden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu işlemleri 24 saat gerçekleştirme imkanınız olduğu gibi uzun vadeli ve düzenli swift talimatı verme imkanına da sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Finansbank Swift Kodu Sorgulama Öğrenme başlıklı makalemizde Finansbank Swift Kodu kaç, Finansbank Swift Kodu nedir ve Finansbank Swift Kodu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın