Altın ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek?

yorumsuz
266 views

Altın ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek? Tasarruflarını güvenli yatırım araçlarında değerlendirmek isteyenler güvenli liman olarak gördükleri yatırım seçeneklerini değerlendirmektedir. Başlıca altın ve dolar araçlarını değerlendirenlere özel olarak merak edilen en önemli konu ise altın ve dolar kaç liraya kadar yükselecek?2,89 TL seviyelerinde değerlenen Dolar kurunda hareketlilik devam ediyor. Büyük merkez bankalarının parasal anlamda genişleme önlemleri ve teşvik paketleri işlemleri küresel risk iştahını tetiklemeye devam ederken açıklanacak veriler de piyasalar tarafından merakla bekleniyor.

Ülkemizdeki verilerden ziyade İngiltere Merkez Bankası’ndaki faiz toplantısı, ABD’deki işsizlik maaşı başvuruları, Cuma günkü ABD TÜFE verileri, New York Fed imalat endeksi, kapasite kullanım oranı gibi yurt dışı kaynaklı verilerin açıklanmasıyla şekillenecek olan dolardaki ivmenin yukarı yönde mi yoksa aşağı yönde mi olacağı merak konusu olmaya devam etmektedir. Altın fiyatları ise özellikle Brexit’in tetiklediği belirsizliğin yok olmasının ardından 7 haftanın en sert düşüşünden sonra hafif hafif toparlanmaya başladığı gözlemlenmektedir.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının yarattığı kaosun bir nebze de olsa giderilmesinden sonra spot altının ons fiyatı yüzde 0.4 yükselişle 1,336.90 dolardan işlem görmektedir. 125 TL olan gram altının fiyatı ülkemizdeki gelişmelerle de şekillenmeye devam edecektir. Altın ve dolar fiyatlarının beslendiği istikrarsızlık, kaos, belirsizlik ve savaş çanları gibi durum ve senaryolar ülkemizde ve komşularımızda oluştuğunda altın fiyatları yukarı şekilde ivme kazanmaktadır.

Dolayısıyla altın ve dolar kuru hakkında kısa vadede oluşan beklentileri açıklamak gerekirse; altının kısa vadede yükselişi sürerken gram altın fiyatının 130 TL seviyelerini denemesi söz konusudur. Uzun vadede ise yükseliş ivmesinin sonbahara kadar sürmesi beklenmektedir. Dolar kuru beklentileri ise kısa vadede Amerikan Merkez Bankası (FED) tarafından yakın zamanda herhangi faiz artışı haberi gelmediğinde kurdaki düşüşün süreceği uzun vadede ise sonbahar aylarında FED faiz artışı haberiyle kurdaki ivmenin yukarı yönde hızla yakalanabileceği düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan Eşimin Kredi Notu beni Etkiler mi? başlıklı makalemizde Eşimin Kredi Notu, Eşimin Kredi Notu beni Etkiler mi? ve Eşimin Kredi Notu benim Notumu Etkiler Mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın