Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir

yorumsuz
596 views

Ülkemizde asgari ücretle çalışan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bireylerin, kirada oturduklarını ya da yeni araç alacaklarını düşündüğümüz takdirde, nakit bir para bulması mümkün olmayacaktır. Bunun için kişilerin yapacağı şey, bankalardan kredi çekmek yöntemidir. Bireylerin böyle bir talepte bulunmalarına bağlı olarak bankalara, teminat gösterme zorunluluğu olacaktır. Özellikle yüksek miktarlarda kredi çekecek olan birinin, kesinlikle bir kefil göstermesi gerekir. Kefil göstermediği takdirde, hiç kimsenin yüksek miktarlarda kredi alamayacağını bilmesi gerekir. Asgari ücretle çalışan birinin kafasında, “Asgari ücretli işçi ne kadar kredi çekebilir?” sorusu bulunmaktadır. Bu sorunun cevabı olarak, ihtiyaç kredisinde maaşları oranında çekebileceklerini söylemek mümkündür. Ancak; bir ev ya da araç kredisi çekecek oldukları zaman, evin değerine göre değişim gösterecektir.

asgari ücretle çalışan biri ne kadar kredi çekebilir

Bireylerin kendi ödeyebilecekleri oranlarda kredi çekmeleri onlar için daha doğru olacaktır. Taksitini zamanında yatıramadığı bir krediden ötürü, ilerleyen zamanlarda çekeceği krediler sıkıntıya düşecektir. Bunun için bireylerin ödeyebileceği miktarlarda ve zamanlarda kredi çekmeleri daha doğru olacaktır. Kişilerin bu konuda yapacak olduğu en önemli şey, miktarı ayarlamaktır.

Kendi maaşı doğrultusunda ihtiyaçlarının haricinde kalan bir tutarı, buraya yatırmayı göze almalıdır. Aksi halde, almış olduğu gayrimenkul ya da menkul değerler risk düşecektir. Asgari ücretli kredi alabilir mi sorusuna alabilir cevabını vermek mümkün olacaktır. Ancak; bunun için aranan şart bireyin, çalıştığı yerde en az sigortalı olma koşulu yer almaktadır. Çalışmaya başlayan birisi, üç aylık sigorta süresini doldurmadığı zaman, kredi alması mümkün olmayacaktır.

Asgari ücretle çalışana kredi veren birden fazla banka bulunmaktadır. Bunların arasında seçim yapılacağı zaman, en düşük faiz oranlarına sahip bankadan yana tercihinizi kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Böyle yapmadığınız takdirde, yüksek faiz oranlı kredi çekersiniz ve ödeme konusunda büyük bir zorluk çekebilirsiniz. Bireylerin bunu göz önüne alarak hareket etmesi gerekecektir. Göstermiş olduğunuz kefili de dara düşürmeyecek şekilde hareket etmeniz dostluk bağlarınız için sağlıklı bir karar olacaktır. Seçmiş olduğunuz kefil, yakın çevrenizden bir insan olduğu için aranızın kötü olması da muhtemel olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ek Hesap Nasıl Kapatılır? Avans Hesabını Kapatma başlıklı makalemizde Avans Hesabını Kapatma, ek hesabını kapatma ve Ek Hesap Nasıl Kapatılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın