Banka Araç Satışı Nasıl Listeler

yorumsuz
250 views

Banka Araç Satışı hakkında bilgiler..Bankaların tüzel ve gerçek kişilerin aldıkları taşıt kredilerinin borcunun bitiş anına kadar satışın engellenmesi ve başka kişilere devredilmesini engellemek için araca ipotek koydukları ortaya çıkıyor. Bankaların vermiş oldukları kredilerin geri dönüşümü için bu tür bir uygulama yaptıkları biliniyor. Kişilerin devamlı kullanmak için veya işyerinde kullanmak için taşıt kredisi aracılığı ile araç aldıkları görülüyor. Fakat bazen aldıkları araç için bankalardan çektikleri taşıt kredisinin taksitlerini.

Mali durumun bozulması ve işyerinin kapanması gibi nedenler ile ödeyemedikleri de görülüyor. Kredi taksitlerinin 90 gün boyunca ödenmemesi durumunda bankaların yasal işlem başlattıkları ortaya çıkıyor. Ayrıca bankanın kredi borcunun tahsilini gerçekleştirmek için daha önce ipotek koydurdukları araçlara el koyarak satışa çıkardıkları görülüyor. Ayrıca ödenmeyen krediler banka avukatları aracılığı ile icra yoluna da gitmiş oluyor.

İcra Müdürlüklerinde Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Belli nedenler ile icra yoluyla el konulan araçların, yedi emin depolarına teslim ettiği biliniyor. Ayrıca bu tür depolarda araçların satışının yapılması için belli bir sürenin de geçmesi gerekiyor. Bu sürede araç sahibinin banka ile görüşüp, gerekli ödemeyi yapması durumunda araç üzerindeki icranın kaldırılarak araç sahibine geri teslim edilmesi mümkün oluyor. Bu durumda araç sahibi aracı teslim alırken icra ve garaj masraflarını karşılamak zorunda kalabiliyor. Aracın sahibi tarafından geri teslim alınmaması durumunda icra müdürlükleri öncelikle satışı yapılacak aracın bedelini belirleyerek ilana çıkıyor. Verilen ilanın ardından açık artırmaya katılmak isteyen kişilerin ihale ön teminatını yatırmaları gerekiyor.

İcralık Araçlara Nasıl Ulaşılır?

Bankalar tarafından el konulan araçlara ait her türlü bilgiye bankaların internet siteleri aracılığı ile ulaşılabiliyor. Böylelikle araç almak isteyen kişilerin bu şekilde istedikleri araçları daha uygun fiyatlar ile almaları da mümkün oluyor. Aynı zamanda alınacak araçlarda ekspertiz raporlarının incelenmesi de araç sahipleri tarafından dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor.

İnternetteki İcralık Araçlar Listesi Ücretli Mi?

İnternette satışa çıkartılan icralık araçların listesinin bulunduğu ücretli siteler yer alıyor. Bu siteler aracılığı ile de icralık araçlar hakkında bilgi almak ve aynı zamanda siteler üzerinden araç alım satımı yapan kişileri de takip etmek mümkün oluyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinin Bozulması Ne Demektir? başlıklı makalemizde kredi sicili düzelir mi, kredi sicili nasıl bozulır ve kredi sicili ne demek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın