Banka Benden Habersiz Para Kesmiş

yorumsuz
284 views

Bankalar, müşterilerine kullandırdıkları bankacılık ürünlerine ( hesap işletim ücreti, kredili mevduat hesabı faizi) istinaden belirli aralıklarla kesinti yapabilirler. Müşterinin böyle bir durumla karşılaşması durumunda; haberi olmadan kesilen tutarlar hakkında bilgi talebinde bulunması gerekir. Müşteri banka şubesine giderek ya da müşteri hizmetleri yetkilisini arayarak kesinti hakkında net bilgi alabilir.

Hesap İşletim Ücreti Aidatı

Bankaların vadesiz hesap müşterileri, bankalarla anlaşmalarına göre her yıl düzenli olarak hesap işletim ücreti öderler. Bu bankalar için yasal bir uygulamadır. Ancak bazı durumlarda (müşterinin bankanın maaş müşterisi olması gibi) yıllık hesap işletim ücreti uygulanmaz. Banka ile çift taraflı imzalanan sözleşme gereği; banka, müşterisinden maaş müşterisi olduğu sürece hesap işletim ücreti kesmeyeceğini taahhüt etmiş olabilir. Müşterinin hesabında azalma belirlemesi durumunda; kesinti tutarını bankaya iletmesi ve imzalanan sözleşme gereği, kesilen tutarın kendisine iade edilmesini talep etmesi gerekir. Banka, hesap işletim ücretini iade etmiyorsa; müşterinin sözleşmeye istinaden, yasal yollara başvurma hakkı saklıdır.

Kredili Mevduat Hesabı Faizi

Banka müşterileri; kredili mevduat hesabı kullanıcısı ise, kredili mevduat hesabından kullandığı tutara göre günlük faiz öder. Kredili mevduat hesabı faizi ayın son gününde hesaplanır ve müşterinin hesabında para bulunması durumunda, müşterinin hesabından otomatik olarak tahsil edilir. Müşteri kredili mevduat hesabını kullandığı için; kredili mevduat hesabı hükümleri gereğince, hesabından kesilen faiz tutarının tarafına ödenmesini talep edemez.

Bir önceki yazımız olan PTT ipç şifresi nasıl alınır | PTT ipc şifresi alma başlıklı makalemizde ptt ipc şifresi alma, ptt ipç şifresi nasıl alınır ve ptt kart hesap numarası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın