Banka Dışında Kredi Veren Yerler

yorumsuz
439 views

Banka Dışında Kredi Veren Yerler, Kredi deyince elbette herkesin aklına ilk olarak bankalar gelir. Zira günümüzde bu hizmeti en yaygın olarak veren kurumlar bankalar olmaktadır. Bu ihtiyacın neredeyse yüzde yüzüne yakın kısmını bankalar karşılamaktadır. Ancak günümüzde birçok örnekleri olmakla birlikte, bazı kişilerin bankalardan kredi çekemediği görülmektedir. Gelir düzeyinin yeterli olmaması, kredi notunun düşük olması gibi sebeplerden dolayı bankalardan kredi çekemeyen kişiler de mevcuttur. Bu durum karşısında da nakit ihtiyaçlarını gidermek için alternatif yol arayışları olmaktadır. Öncelikle bu noktada belirtmek gerekir ki, günümüzde bankalar dışında yasal olarak nakit kredi veren herhangi bir kurum yoktur. Ancak bazı kamu kurumları kendi bünyesinde oluşturduğu çeşitli sandıklar ile insanlara kredi verebilmektedir. Ancak bu kredilerden yararlanmak için de genellikle bu sandıklara üye olmak gerekmektedir.

Bu konuda banka dışında kredi veren yerler olarak ilk ön plana çıkan sandık, İLKSAN olarak göze çarpmaktadır. İLKSAN, ilkokul öğretmenlerine kredi imkânı sağlayan bir kuruluştur. Bakıldığı zaman bu sandık 35 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi verebilmektedir. Ancak bu kredilerden yararlanabilmek için okul öncesi öğretmeni, sınıf öğretmeni ya da İl ya da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışmak şartı aranmaktadır. Bu açıdan bu sandık daha çok eğitimcilere yönelik olmaktadır. Bunun haricinde POLSAN da banka dışında kredi ödemesi yapan bir sandık kuruluşudur. POLSAN da, emniyet personellerine yönelik kredi veren bir sandıktır.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Çekebilir mi? başlıklı makalemizde Öğrenciler banka kredisi kullanabilir mi, öğrenciler kredi çekebilir mi ve öğrenciye kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın