Banka EFT Saatleri

yorumsuz
238 views

EFT İşlemleri.Bankalar arasında müşterilerin talebiyle gerçekleştirilen para transferleri kısaca EFT olarak belirtilmektedir. Elektronik fon transferi anlamına gelen EFT işleminde kişiler kendi hesaplarından farklı bir hesaba para gönderme işlemini gerçekleştirirler.

Bu aşamada kişilerin kullandıkları bankalar da farklı olduğundan kişiler her iki banka için de gerekli şartları yerine getirmek zorundadır. Bu aşamada kişilerin diğer bankayı ve alıcıyı doğru bir şekilde belirlemesi ve hesap numarası gibi bilgilerini en doğru şekilde girmesi gerekir. Aksi halde kişilerin EFT işlemleri çeşitli hatalar sebebiyle durdurulacaktır.

EFT Saatleri

Günümüzde EFT işlemleri banka şubelerinden, internet sitelerinden ya da mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bankalar 24 saat açık olan yerler olmadıkları için EFT yapılabilecek olan saatlerde de belirli sınırlamalar vardır.

Eğer kişiler bu saatler içerisinde EFT işlemini gerçekleştirirlerse kısa süre içerisinde paralar diğer hesaba aktarılmış olacaktır. Ancak müşteriler bu saatlerin dışına çıkarak farklı saatlerde bir talepte bulunurlarsa bu talepleri çalışma saatleri başladıktan sonra değerlendirilecektir. Bu durum hafta sonu yapılan EFT taleplerinde de geçerli olur.

Şubelerin EFT Saatleri

Şubelerin genel olarak saatleri birbirleriyle benzerlik gösterse de dakikaların dahi önemli olduğu EFT işlemlerinde kişiler tam saatleri öğrenmek istemektedir. Bu EFT saatleri dikkate alınarak yapılan talepler birkaç dakika içerisinde cevap alabilir. Bankaların EFT saatleri;

 • Akbank EFT saati – 09:00 – 17:00
 • Anadolu Bank EFT saati – 08:00 – 17:00
 • Denizbank EFT saati – 08:00 – 16:30
 • Finansbank EFT saati – 09:00 – 17:15
 • Garanti Bankası EFT saati – 09:00 – 17:15
 • Halk Bankası EFT saati – 08:00 – 16:30
 • HSBC EFT saati – 09:00 – 17:00
 • ING Bank EFT saati – 08:30 – 17:15
 • Odeabank EFT saati – 08:30 – 17:00
 • TEB EFT saati – 08:00 – 17:15
 • Türkiye Finans EFT saati – 09:00 – 17:15
 • Türkiye İş Bankası EFT saati – 09:00 – 17:00
 • Vakıfbank EFT saati – 09:00 – 16:30
 • Yapı Kredi EFT saati – 09:00 – 16:45
 • Ziraat Bankası EFT saati – 08:30 – 17:00

şeklinde belirtilmiştir. Aradığınız bankayı yukarıda bulamadıysanız daha fazlası için kredilog.com adresinde bulunan Güncel EFT Saatleri başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Tüm yıl boyunca bankalar bu saatlere uyarak EFT işlemlerine izin vereceklerdir. Ekstra durumlar gerçekleştiğinde de bankaların bu saatleri değiştirme hakları bulunur. Bilindiği gibi bazı bankalar hafta sonlarında da belirli şubelerinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Ancak bu durumda kişiler hafta sonlarında EFT işlemlerini yine de gerçekleştiremezler. Genel olarak her iki bankanın da açık olması gerektiği için EFT işlemleri aksamaktadır. Bu doğrultuda da kişilerin cumartesi günleri ya da pazar günleri yaptıkları başvurular pazartesi sabah işleme koyulur. Sabah işleme koyulma saati de bankaların belirlediği EFT saatlerinin başlangıcıdır.

İnternet Şubelerinin EFT Saatleri

İnternet artık hayatımızda ki en büyük yardımcımız olarak görülüyor. Bu doğrultuda birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilirken bankacılık sektöründe de devrim niteliğinde imkanlar bize internet üzerinden sunuluyor. Bu aşamada kişiler akıllı telefonlarından ya da bilgisayarlarından internet bankacılığı için internet sitelerine giriş yapıyorlar.

Bu sitelerin bankaların resmi siteleri olması gerekiyor. Bunun sonrasında kişiler bireysel hesaplarına girebilmek için gerekli yerleri tıklayarak kişisel bilgilerini giriyorlar. Birçok banka bu doğrultuda cep telefonlarına doğrulma kodu göndererek yasa dışı olayların da önüne geçiyor. Sonrasında kişiler hesaplarına giriş yapmış bir şekilde hangi işlemleri gerçekleştireceklerini seçiyorlar.

Bu işlemler arasında EFT çok önemli bir yer tutuyor. Her gün milyonlarca kişi EFT işlemini kullanarak para transferlerini gerçekleştirirken bu aşamada internet şubelerinin kullanımı da kişilerin çok daha kolay bir şekilde bu işlemleri yapmasını sağlıyor. Bankaların şubelerden yapılan EFT işlemlerinde belirli saatler belirlemesi internet bankacılığını da direkt olarak etkiliyor.

Kişiler bankalar açık değilken birçok işlemi internet üzerinden yapabiliyor olsa da EFT işlemi bu işlemler arasında yer almıyor. Eğer kişiler internet üzerinden EFT yapmak istiyorlarsa bankaların belirledikleri EFT saat aralıklarına uymak zorunda oluyorlar.

Aksi halde saatler bu aralıklara gelene kadar işlemler bekletiliyor. Kişiler kendi banka içerisinde gerçekleştirilen para yatırma işlemlerinde bu zaman sorununu yaşamadan her saat para aktarabiliyor.

Kaynak: www.kredilog.com

Bir önceki yazımız olan Neden Kredi Alamıyorum? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın