Bankalar Kime ya da Nereye Şikayet Edilir

yorumsuz
568 views

Bankaları Kime Şikayet Edebiliriz.Bankalardan herhangi bir konuda (bankacılık ürünleri ya da banka personeli) şikayetçi olan banka müşterileri için birden fazla şikayet merci vardır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, tüm bankaların bağlı olduğu en üst kurumdur. Ancak müşterinin; şikayetine göre farklı yollar izlemesi, daha kısa sürede şikayetinin çözümlenmesini sağlayabilir.

Bankaların Şikayet Birimleri

Banka müşterileri; bankaların kendi bünyelerinde bulunan şikayet birimlerine, banka ile ilgili şikayetini iletebilir. Banka, kanun kapsamında; müşterilerinin şikayetlerini dinlemek ve müşterilerine gerekli bilgileri vermekle yükümlüdür.

Hakem Heyetleri

Bankalardan gerekli geri dönüşün kısa zamanda sağlanmaması ya da şikayetin olumsuz değerlendirilmesi durumunda banka müşterileri bir üst merci olan hakem heyetlerine şikayet talebinde bulunabilirler. Hakem heyetleri, Türkiye Bankalar Birliği’ne bağlı olarak çalışırlar ve ilgili kanun maddesine göre müşterinin, bankalarla olan sorununu çözümlemekle yükümlüdürler.

Tüketici Mahkemeleri

Şikayetini; Hakem Heyeti aracılığıyla çözümleyemeyen banka müşterileri, yasal yollara başvurabilir. Banka müşterisi, şikayetiyle ilgili Tüketici Mahkemeleri’ne dava açarak şikayetinin mahkeme kararı ile çözümlenmesini talep edebilir. Mahkemenin kararına göre; banka müşterisinin haklı olduğu durumlarda; maddi zararı ya da mağduriyeti giderilmelidir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu

Banka müşterisi; diğer işlemlerden bir sonuç alamaması durumunda şikayetini, son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na iletebilir. Müşterinin şikayeti Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu aracılığı ile mutlaka sonuçlandırılır. Müşterinin şikayetinin söz konusu kurum ile çözümlenmesi diğer yöntemlere göre biraz daha fazla zaman alabilir.

Bir önceki yazımız olan Banka Benden Habersiz Para Kesmiş başlıklı makalemizde hesabımdan habersiz para çekmişler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın