Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı?

yorumsuz
6.336 views

Bankalar Yırtık Parayı Alır Mı? Para, günlük ihtiyaçlar karşılanırken bir değişim aracı olarak kullandığımız ticari evraklardır. Para aslında bir borç evrakı niteliğindedir. Ülkelerin merkez bankaları tarafından çıkarılmış ülke sınırları içerisinde ve kabul eden diğer ülkelerde her türlü ticarette kullanılan nakdi evraklardır. Paraların üzerlerinde bulunan imzalar, ilgili Merkez bankasının en üst düzey yetkililerine aittir. Atılan imzalar o evrakın yani paranın bir şey karşılığında verildiğini ifade eder. Eğer elinizde bulunan parayı merkez bankasına götürürseniz size karşılığı verilmek zorundadır. Paranın karşılığı yine para olacağından merkez bankası muhtemelen karşılığında farklı kupürlerde para vermesi gibi bir durum meydana gelecektir.

Yırtılan paranın Bankalarda Değişimi Olur mu?

Eğer elinizdeki bu borç evrakı yani para yırtılırsa ne olur? Paranın yırtılması değerinden her hangi bir şey kaybetmesine neden olmaz. Para piyasada dolaşırken her ne kadar kaliteli bir kağıt türüne basılı olsa da zamanla yıpranır veya yırtılır. Bu durumda bazı bankalar yırtık veya bir kısmı yırtık parayı almak istemeyebilir. Fakat yırtık paranın alınmasında her hangi bir sorun yoktur.

Yırtık Parayı Kabul Eden Bankalar Hangileridir?

Kanunen para yırtılmış dahi olsa hatta ikiye ayrılmış paranın yüzde 51, kişinin elinde dahi olsa para geçerliliğini korur. Fakat parçası yırtılmış, para şekil şartları bozulmuş banknotların değiş tokuş işlemi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın muhabir banka görevini üstlenen Ziraat Bankası Şubelerince yapılıyor. Hatta Bankalarda ellerindeki yırtık veya yıpranmış paraları Ziraat Bankası aracılığıyla değiştirmektir. Bankaca toplanan yırtık veya deforme olmuş banknotlar, merkez bankasına gönderilerek kayıt altına alınıp, imha edilir. Sonrasında bunun karşılığı kadar yeni para basılıp, piyasa sürülür.

Yırtık paranın geçerli olmadığı gibi bir kanı kesinlikle yanlıştır. Sadece banka para çekme ve yatırma makinelerinden yapılan işlemler, yırtık para ile yapılamıyor. Çünkü makine sistemine tanıtılan program, yırtık veya yıpranmış paranın, şekil şartlarını tanımlayamadığından kabul etmez. Fakat bankamatiklerden para çekerken zaman zaman yırtık para verdiği görülebilir. Burada bir tezat gözükse de aradaki fark, para yatırırken parayı makinenin kontrol etmesi, para çekerken ise makineye parayı banka görevlisinin koymasındandır. Maalesef makineler konulan parayı müşteriye verirken her hangi bir kontrol için programlanmamıştır.

Bir önceki yazımız olan Banka ve Bankacılık İşlemlerine Dair Bilgiler başlıklı makalemizde banka hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın