Bankalarda Unutulan Para Sorgulama

yorumsuz
273 views

Bankalarda Unutulan Para Sorgulama Banka işlemleri ile uğraşan birçok kişi zamanında bankalarda hesap açarak paralarını biriktirmekteydiler. Bu kişiler zamanla hesaplarının işlemlerini unutup banka hesapları ile ilgilenmeyi bırakmış olabilirler. Yıllar sonra aklınıza gelen veya elinize geçen hesap kartları ile bankalarda bulunan hesabınızda para olup olmadığını merak edebilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken bazı yöntemler vardır. Eğer bankanızda kalan paranızın süresi on yılı geçtiyse artık o paradan umudunuzu kesmelisiniz. Çünkü o para artık miktarı ne olursa olsun bankanın havuz birimine aktarılmıştır.

Bankalarla iletişime geçerek zamanında açmış olduğunuz hesaplarda para olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Bankalar tarafından oluşturulan sitelerde belirli yönlendirmeler sonucu bilgilerinizi girerek unutmuş olduğunuzda hesabınızda para kalıp kalmadığını öğrenebilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için banka hesabınızın süresinin on yılı geçmediğine dikkat etmelisiniz. Banka şubelerine uğrayarak da orada size hizmet veren personellerden bu konuda yardım alabilirsiniz. Oluşturulan kurallar gereği eğer unuttuğunuz zamanın üstünden on yıl geçtiyse paranız otomatik olarak TMSF’ye aktarılıyor.

Türkiye Bankalar Birliği bu konuda bankalar da unutulan miktar çok fazla olmaya başladığını fark edince bu konu da önlemler almaya başladı. Bu doğrultu da bankalar unutulan paraların listesini yayınlama kararı aldı. Bu sayede oluşturulan bir sanal platform üzerinde kullanıcılar gerekli bilgileri girdiklerinde paralarının bulunduğu hesap numarası, banka şubesi, il ve ilçe gibi bütün ayrıntılı bilgileri ana ekran da görebileceklerdir. Bu sayede banka ile iletişime geçip bu konu hakkında bilgiyi doğrulayıp paralarını yönlendirmeye devam edebilirler.

Banka müşterileri bu konuda mümkün olduğu kadar banka hesaplarını takip etmelidirler. Tek banka hesabına sahip kişiler için bu durum kolay olabilir. Birden fazla banka da hesap açmak zorunda kalanlar ise bu konuda daha dikkatli olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik BES Nasıl İptal Ediliyor başlıklı makalemizde BES Nasıl İptal Edilir ve Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Ediliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın