Bankaların 2016 da EFT Ücretleri Ne Kadar

yorumsuz
420 views

Herhangi bir bankanın müşterisi iseniz birçoğunuzun havale veya EFT işlemlerini yapmanız gerekmiştir. Hesabınızdan başka bir hesaba yapılan para transferi günümüz teknolojisiyle çok kolaylaşmıştır. Havale ve EFT ile para transferi internet bankacılığı veya telefon bankacılığı ile artık evden bile çıkmaya gerek kalmadan çabucak yapılan işlemler haline gelmiştir. EFT ve Havale işlemlerinin her ikisinde de başka bir hesaba para aktarımı olmaktadır. Peki, o zaman aralarında ne fark vardır, havale ve Eft ücretleri ne kadardır gibi sorular sorulabilmektedir.

Bankaların 2016 da EFT Ücretleri Ne Kadar

Havale işlemi ile aynı bankanın ( ING Bank’tan yine bir başka semtteki veya şehirdeki ING Bank’a) farklı şubeleri veya aynı şubede bulunan iki farklı hesaba para aktarımıdır. İşlem banka şubesinden yapılabildiği gibi ATM’ler aracılığı ile veya internet şubesinden de yapılabilmektedir. Telefon bankacılığı da tercih edilen başka bir yoldur. Ücretler bankalara göre değişebilse de1.5 TL gibi düşük bir ücret alınmaktadır. İşlem yapan kişi emekli maaşını o bankadan alıyorsa ücret alınmayabilmektedir. Günün her saatinde internet üzerinden veya mobil uygulamalar ile işlem yapılması mümkündür.

EFT(Elektronik Fon Transferi)işleminde ise kendi bankanızdan farklı bir bankaya mesela ING Bank’tan Ziraat Bankası’na para aktarılabilmektedir. EFT işlemleri hafta sonu hariç veya resmi tatiller dışında, saat 8.00–17.00 arası hafta içi her gün yapılabilmektedir. Bu saatler dışındaki talimatlar ertesi gün işleme koyulmaktadır. Hafta sonu verilen talimatlar ise hafta başında işleme koyulacaktır. Herhangi bir amaçla para göndermek gerektiğinde artık hemen herkesin sürekli elinin altında bulunan internet üzerinden yani söz konusu olan bankanın internet şubesinden ya da telefon bankacılığı aracılığı ile kolayca Havale ve EFT seçeneklerinden biriyle gerçekleştirilmesi mümkündür. İşlemler sırasında gönderilecek kişinin IBAN numarasını bilmek yeterli olabilmektedir. Hesap numarasıyla da EFT yapmak mümkündür. Alıcının adını, hangi bankada hesabı olduğunu, banka şubesini de bilmenizde yarar vardır. Bankadan bankaya az çok değişen EFT ücreti alınmaktadır. Bazı bankaların talep ettiği Eft ücretleri 1 TL bazılarında ise 4 veya 5 TL, geç EFT’lerde (saat 16.00’dan sonra yapılan) ücret 6–7 TL gibi olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası İban No Öğrenme Ibanı Kaç başlıklı makalemizde Garanti Bankası İban No Öğrenme, Garanti Bankası Iban sorgulama ve Garanti Bankası Ibanı Kaç hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın