Bankamatik Sahte Para Verir Mi?

yorumsuz
310 views

Bankamatik Sahte Para Verir Mi? Bankaların müşterileri vadesiz hesaplarından veya kredi kartı hesaplarından bankamatikler aracılığı ile para çekebilirler. Bankamatiklere konulan paranın sahte olma ihtimali çok düşüktür. Fakat bu ihtimalin düşük olması bankamatikler sahte para vermiyor anlamına gelmez. Paralar bankamatiklere konmadan önce banka görevlileri tarafından kontrol edilir.

Fakat gözden kaçan durumlarda veya bazı istisnai durumlarda bankamatiklerin sahte para vermeleri mümkün oluyor. Sadece para çekme özelliği bulunan bankamatiklerde sahte para verme olasılığı daha düşüktür. Fakat bankamatiklerde para yatırma işlemi de yapılıyorsa, bu özellik bankamatiğin sahte para verme ihtimalini artırabiliyor.

Bankamatik Nasıl Sahte Para Veriyor?

Para yatırma özelliği bulunan bankamatiklerde çekilen ve yatan para genellikle birbirine karışmıyor. Çekilen ve yatan para bankamatiklerin ayrı bölümlerine gidiyor. Bankamatiklerde çekilebilen ara bittiği zaman veya yatırılan para haznesi dolduğu zaman, banka görevlileri hesapları kontrol edebilmek için paraları sayıyorlar. Bu işlemle beraber bankamatikte fazla para olup olmadığının kontrolü sağlanıyor.

Bankamatiğin birbirlerine karıştırmadığı paralar görevliler tarafından hesap aşamasından sonra karıştırılabilir. Karıştırılan bu paralar arasında sahte para bulunması halinde; bankamatiğe müşterilerin alması için konulan sahte para, müşterilere denk gelebiliyor. Paranın sahte para olup olmama ihtimaline karşı paralar sayılırken kontrol edilmesi gerekiyor.

Bankamatik Sahte Para Verirse Ne Yapılması Gerekiyor?

Bankamatikten çektiği paranın sahte olduğunu anlayan banka müşterisi, kendisine en yakın banka şubesine giderek ilk olarak parayı kontrol ettirmelidir. Bu işlem sayesinde para çekme bölümünde daha fazla sahte para olup olmadığı tespit edilebiliyor. Banka parayı kontrol ettiği zaman, paranın sahte olduğu doğrulanırsa, müşterisinden çektiği tutarı ve işlem saatini belirten yazılı bir dilekçe talep edebiliyor.

Müşteri dilekçeyi verdikten sonra, bankamatikte yetkililer tarafından para kontrolü sağlanıyor. Müşterinin talebi doğrultusunda bankamatikte sahte para bulunuyorsa sahte paralar imha ediliyor ve diğer banka müşterilerinin mağdur olması engelleniyor. Sahte para çektiğini beyan eden müşteri ise; çeşitli incelemeler sonrası, sahte para tutarını bankadan alabiliyor. Bu işlem bankaların paraları incelemesi ve sonucu netleştirmesi göz önünde bulundurularak, yaklaşık olarak bir hafta sürebiliyor.

Bir önceki yazımız olan Avuç İçi İle Para Çekme Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Avuç İçi İle Para Çekme görsel anlatım ve ziraat avuç içi para çekme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 9 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın