Bankaya Altın Emanet Edilir Mi

yorumsuz
418 views

Bankalar, ülkelerin gelir düzeyleri için ellerinde bulundurdukları yüksek miktarda para, döviz ve altınlar ile emekli maaşları, prim ödemeleri gibi çoğu işlemi tek kalem işlemi ile gerçekleştirmeye yaramaktadır. Bankalar güvenilir emanet etme yeri sayılabilmektedir. Bununla birlikte bankalar da döviz kurları yapılmakta olup emanet hazine sistemi ile beraber güvence altına almaktadırlar. Alınan emanet hazinesi ilişkisinde gerçekleştirilen uygulama bankalar tarafından aylık faiz ile müşteri portföyünü çoğaltmayı hedefler. Bankalarda geçim kaynağını oluşturabilmek için her ay düzenli miktarda satış ve alım yapmalıdır. Bu nedenden dolayı müşteri kazanabilmek için çoğu bankanın faiz oranları belirleyerek müşterinin elinde bulunan miktarın üzerine %5 ve %10 gibi faiz oranları ekleyerek aylık ek gelir elde etmesini sağlamaktadır. Yalnızca nakit para üzerinden olmamak ile birlikte altın, dövizler ile de geçim kaynağı oluşturmaktadırlar.

Bankaya Nasıl Altın Emanet Edilebilir?

İlgili bankaya müşteri başvuru yapmaktadır. Alınan sıra işlemi sırası ile ilgili görevlilere müracaat ettikten sonra ilgili makamlara durum bildirilir. Elinizdeki altın, bankanın emanet haznesine eklenerek şifreli kasalarda korunur. Bunun için ek ödeme gibi zorunluluklar görülebilmektedir. Bu ek ücretler bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Bankaya Altın Emanet Etmek Ne Kadar Güvenlidir?

Bankalara altın emanet etmek güvenli bir tercihtir. Emanet haznesinde bulunan kasalar güvenlik önlemi olarak 7/24 kamera ile izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Güvenlik kameraları haricinde her haznenin kendisine özel kilit özelliği mevcuttur. Dışarıdan gelebilecek tehdit unsurlarına karşı güvenlik düzeyleri üst düzeydir. Kilitli mekanizmalar dâhilinde, kilitli ve hava basıncı ile çalışan ton ağırlıklarında kasa kapıları mevcuttur.

Emanet Edilen Altın Nasıl Geri Alınır?

Bankalara emanet edilen altın tutarında müşteriye verilen bilgiler ile birlikte bankaya yeniden başvuru yapmanız gerekmektedir. Yapılan başvurular incelenerek altın güvenli yoldan sahibine geri teslim edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bankalar Dolar Bozar Mı, Hangi Banka En Uygun başlıklı makalemizde Bankalar Dolar Bozar Mı ve Hangi Banka En Uygun hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın