Binlerce Kişiye 2.5 Yıl Erken Emeklilik Fırsatı

yorumsuz
321 views

TBMM’ye sunulan bedelli askerlikle alakalı torba yasa teklifinde bulunan, sağlık çalışanlarına yıpranma hakkının ayrıntıları belirlendi. 30 sene çalışan sağlıkçılar, yıpranma hakkı sayesinde 2.5 yıl erken emekli olabilecekler.

Bedelli askerlikle alakalı torba yasa önerisinde bulunan, sağlık çalışanlarına yıpranma hakkının ayrıntıları belirlendi. Teklife yönelik, sağlık çalışanları her 360 günlük çalışma karşılığı 60 günlük ” fiili hizmet süresi zammı ” , yaygın isimiyle yıpranma payı elde edebilecek. Yıpranma hakkında, 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ve 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Ile Ilgili Kanun kapsamında ” sağlık mensubu sayılan ve insan sağlığı amaçlı koruyucu, tanı, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanlar ” yararlanabilecek.

İdari Görevliler Yararlanamayacak

Söz konusu meslek mensuplarının yıpranma hakkından yararlanabilmesi amaçlı fiilen ” insan sağlığı amaçlı koruyucu, tanı , tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışma “ şartı aranacak. Bu sebeple, masa başında çalışan, misal idari görevlerde yer alan meslek mensupları yıpranma hakkından yararlanamayacak. Hafta sonu tatilleri, ulusal ve genel tatil günleri ile izinli günler yıpranma hesabında dikkate alınmayacak.

Misal, 30 günlük süre içerisinde 8 gün hafta sonu tatili düşülecek. Fakat, tatil günlerinde tutulan nöbetler hesaplamaya dahil edilecek. Hafta içerisinde tutulan nöbetlerin nasıl hesaplanacağı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ( SOSYAL GÜVENLIK KURUMU ) çıkartacağı ikincil düzenlemelerle belli olacak. Bu biçimde fiilen çalışılan her 360 güne karşılık 60 gün fiili hizmet müddeti zammı ilave edilecek.

2.5 Yıla Kadar Erken Emeklilik

Sağlık çalışanları, yıpranma hakkı kapsamında en çok 5 yıl için fiili hizmet müddeti zammından yararlanabilecek. Fiili hizmet müddeti zammı, toplam prim gün sayısına ilave edilecek. Bu, emekli aylıklarına yansıyacak. Fiili hizmet müddeti zammının yarısı oranında da yaş haddinde indirim yapılacak. Bu da sağlık çalışanlarına 2.5 yıla kadar erken emeklilik hakkı verecek.

Fiilen sağlık hizmetlerinde 30 yıl çalışan bir kişi, 60 ay yıpranma hakkı elde edecek. 30 yerine 35 yıl çalışmış kabul edilerek, bu süre üzerinden emekli aylığı bağlanacak. Bu kişiler ayrıca, 2.5 yıl daha erken emekli olacak. Örneğin 60 yaşa tabi ise 57 yaşının ortalarında emekli olabilecek.

GERİYE DÖNÜK UYGULANMAYACAK

Sağlıkçılara tanınan yıpranma hakkı, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki çalışmalara uygulanacak. Meclis’teki görüşmeler sırasında değişiklik yapılmadığı takdirde, eski çalışmalar yıpranmaya dahil edilmeyecek.

İŞTE YIPRANMA HAKKINDAN YARARLANABİLECEK MESLEK MENSUPLARI

Doktor ve diş hekimi,
Hemşire,
Eczacı,
Klinik psikolog,
Fizyoterapist,
Odyolog,
Diyetisyen,
Dil ve konuşma terapisti,
Sağlık fizikçisi,
Perfüzyonist,
İş ve uğraşı terapisti (Ergoterapist),
Sağlık bakım teknisyeni.

RADYASYONA MARUZ KALANLARA 90 GÜN YIPRANMA

Radyasyona maruz kalan sağlık çalışanları, eskiden olduğu gibi her 360 günlük fiili çalışmaya karşı 90 gün yıpranma hakkı elde ediyorlar. Bu uygulama aynen devam edecek.

YIPRANMAK İÇİN EN AZ ON YIL ÇALIŞMAK ZORUNLU

Yaş haddi indiriminden yararlanabilmek için sağlık çalışanlarının en az 3600 gün (10 yıl), yasa kapsamındaki işlerde çalışmaları gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olan Kişiye İcra Gelir Mi? başlıklı makalemizde haciz, İcra ve Kefil hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın