Bireysel Emeklilik BES Nasıl İptal Ediliyor

yorumsuz
488 views

Bireysel Emeklilik BES Nasıl İptal Ediliyor. Bankaların kredi alma yollarını kolaylaştırmaya başlamasıyla menkul ve gayrimenkul yatırımları hızla artmaya başladı. Fakat bu durum nakit para kavramını tedavülden kaldırma riskini karşımıza çıkardı. Etrafımızı gözlemlersek geleceğe borçlu insanların sayısının çoğunluğu oluşturduğunu görebiliriz. Devletler ise bu durumu kısmen durdurabilmek için sosyal devlet sisteminin gereği olan maliye politikaları geliştirmeye başladı.”Yastık altı” dediğimiz para biriktirme yöntemini daha sistemli, güvenli ve değerini katlayan bir yapıya büründürmek için geliştirilen yöntemlerden biride Bireysel Emekliliktir.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik özetle “yastık altı” paraları devlet güvencesinde biriktirip devletin biriken anapara üzerinden yapacağı %25 katkı payını da birikimimize eklenmesi ile oluşan yatırımdır. Bankaya belirli periyotlarda yatırılan anaparanın dörtte biri devlet tarafından teşvik amacıyla hesabımıza aktarılmaktadır. Fakat bu devlet katkısının tamamını alabilmek için sözleşmede da yazan 10 yıllık zaman dilimini doldurmamız gerekmektedir.

Sözleşme İmzalanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bireysel Emeklilik Sistemini hem devlet hem de özel bankalar uygulamaktadır. Eğer bu uygulamadan yararlanmak istiyorsak dikkat etmemiz gerek en önemli noktalar şunlardır.

  • Bankanın aylık veya dönemlik kesinti oranı nedir?
  • Fon getirisi neye endekslenmiştir?
  • Kur dalgalanmalarında ulusal piyasa mı yoksa uluslararası piyasa mı geçerlidir?
  • Bankanın iş hacmi ve döviz rezervi ne kadardır?
  • Vadeli mevduat hesabına dönüştürülüp yatırılan paranın faizi değerlendirilecek mi?

Bireysel Emeklilik İptali için ise bankanızın bireysel bankacılık ile ilgilenen ve daha önce sizin sözleşme işlemini gerçekleştiren personele danışmanız yeterlidir Bankaya kadar gitmek istemeyenler için ise müşteri hizmetlerini arayarak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Müşteri Hizmetleri talebinizi oluşturduktan sonra mail adresinize bir takım dokümanlar gönderilecektir. Dokümanların çıktısını alıp imzalayarak bireysel emeklilik personeline teslim ettikten sonra 20 iş günü içerisinde paranız hesabınıza aktarılacaktır. Bu şekilde, tekrar aynı sözleşme üzerinden sisteme dâhil olma hakkınızı kaybetmiş olacaksınız. Eğer sözleşmeye giriş tarihinizden iptal tarihine kadar geçen süre 3 yıldan az ise devlet katkısı eklenmeden sadece anaparayı alabileceksiniz.3 yıldan fazla 10 yıldan az ise anapara + katkının %30’unu alabileceksiniz.10 yılı doldurduktan sonra katkının tamamı alınabilecektir. Bireysel Emeklilik İptali 10 yılı doldurmadan yapılırsa yapılan yatırımın kar payını azaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bankaya Altın Emanet Edilir Mi başlıklı makalemizde Bankaya Altın emanet etme fiyatları ve Bankaya Altın verilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın