Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz mi?

yorumsuz
190 views

Son zamanlarda, gündemde olan ve akıllardan çıkmayan bir konu olan bireysel emeklilik sistemleri, bütün vatandaşları merak içinde bırakmaktadır. Bu bireysel sistem ile ilgili de Müslüman kardeşlerimize ve haram yemekten korkan dindar kardeşlerimiz için de Bireysel emeklilik sistemi caiz mi diye merak etmektedirler. Bu helal haram olayında bazı vatandaşlarımızdan bazıları, bireysel emeklilik sisteminin caiz olmadığını söylüyor. Kimisi ise çalıştıkları dönemlerde yapacak oldukları birikimler, emekli olunca zamanında yapılan birikimin sayesinde daha huzurlu bir yaşam sürdürebilmesi açısından helal olduğunu söylemektedir.

Bireysel emeklilik sisteminin haram olduğunu söyleyenler bu sistem içine girmek istememektedirler. Aslında kendilerine göre de o vatandaşlar gayet haklılar. Çünkü bireysel emeklilik sistemi caiz değildir. Girecek oldukları sistem devlet değil, özel bir şirkettir. Sistemin içerisinde olanların, bu sistem için vermiş oldukları para, özel bir şirket bu paraları sermaye olarak kullanacak. Bu sizin paralar ile millete faizle krediler vererek haram yemiş olurlar ve buda günah caiz olmadığı için o şirketin haram yemesine müsaade etmiş olursunuz. Sisteme girmek isteyenler, özel bir ticarete faizli para yatırır gibi ticaret için para yatırımı yapar ve para yatırırlar.

Bunu da yapmanın sebebi ise ilerde karlı çıkabilmek içindir. İslam ve dinimizde ise böyle konular için uyarılmış ve caiz olmasıyla birlikte haram kılmıştır. Yani böyle bir sistemde bireysel emeklilik sistemi kesinlikle caiz olmadığı gibi haramdır. Helal değildir. İslam dininde başkalarının sırtından, kolay yoldan çalışmadan para kazanmak caiz değil haramdır. Sizin bu sisteme yatıracak olduğunuz parayı, ticaret işi ile uğraşanlar sizin para ile haram veya helal yiyeceğinizi bilmediğiniz için, o kişilerde ticaret işi yapan özel şirketler olduğu için, haram yiyeceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciye En Uygun Banka Hangisi başlıklı makalemizde öğrenci için en ideal banka hangisi, öğrenci için kampanyası olan banka var mı ve öğrencilere avantajları olan banka hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın