Borçlar Kapatılınca Sicil Ne Kadar Sürede Düzelir?

yorumsuz
187 views

Banka ile çalışması olup, kredi veya kredi kartı kullanan kişilerin borçlarını düzenli ödeyememesi ve ardından başlayan hukuksal işlemler neticesinde sicilleri borçların tamamı kapatılana kadar kredi kullanamaz bir seviyeye inmektedir. Toplum arasında borçların tamamın kapatılmasından sonra, sicilin 5 yıllık süreç içerisinde düzeleceği algısı bulunmaktadır. Fakat bu bilgi hiç bir resmi makamlarca teyit edilmemiştir ve yanlış bir bilgi olmuştur.

Sicil Ne Zaman Düzelir?

Banka borçlusu olan bir kişi, borçlarının tamamını ödedikten sonraki periyotta, bankalar ile çalışmasını düzenli olarak devam ettirmesi durumunda sicilleri yeniden düzelmeye başlayacaktır. Sicil’in düzelmesi için mutlaka borçlu olunan tüm miktarın kapatılması şarttır. Ve kapatıldıktan sonra ki süreçte kredi kartı hali hazırda kullanıyorsa, o süreçten sonra o kredi kartını düzenli olarak kullanıp, ödemelerini zamanında yapması gerekmektedir. Bu düzenli işlemler sonrasında sicil yavaş yavaş düzelmeye başlayacak ve skor puanları da artış gösterecektir. Bu neden ile de sicilin düzelmesi için, belirli bir süre verilmemiştir. Yine ssk’lı bir işte çalışıyor olup, düzenli bir gelire sahip olmakta sicilin daha hızlı bir süreçte düzelmesine yardımcı olacak etkenler arasında yerini almaktadır.

Borçların kapatılmasından sonra kredi kartı olmayan bir kişi ufak miktarlı bir kredi kartı alıp ya da ipotek karşılığı kredi kartı alıp düzenli kullanması sonucu yine sicillerinin düzelmesini sağlayabilirler. Dikkat edilmesi gereken husus, kapanan borçlardan sonra banka çalışmalarının daimi olarak düzenli olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlere Ucuz Kredi Veren Bankalar Var Mı? başlıklı makalemizde Öğretmenlere Ucuz Kredi ve Öğretmenlere Ucuz Kredi Veren Bankalar Var Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın