Çekilen Krediden Vazgeçmek Aynen Geri Ödemek

yorumsuz
346 views

Çekilen Krediden Vazgeçmek Kişiler zaman zaman nakit paraya ihtiyaçları olduklarında banka kredilerinden yararlanmayı en kolay çözüm olarak görebilmektedir. Banka kredilerine başvurmanın en önemli nedenlerinden biride alınan nakit paranın bankaya taksitli olarak ödenmesidir. Fakat kredi çeken kişiler kimi zaman bu krediyi kullanmadan işlerini halledebilmektedir. Bu durumda çekilen kredilerin faizli borcunu ödemek yerine geri iade edebilmesi elbette ne mantıklı yol olarak görülmektedir. Peki, kişiler çektikleri kredileri bankaya geri iade edebilirler mi?

Banka kanunlarındaki değişmeler nedeni ile birçok kişi kredilerin iade edilip edilmeyeceği konusunda bir fikir sahibi değildir. Tüketici kredisi çeken kişiler yeni düzenlemeler ile birlikte artık çektikleri krediyi geri iade edebilme imkânına sahiptirler. Fakat bu imkândan yararlanabilmek için 14 gün süreyi geçirmemek gerekmektedir.

Çekilen Kredi Geri Ödendiğinde Ceza Ödenir Mi?

Birçok kişi çekilen kredilerin geri ödenmesi konusunda bilgi sahibi olsa da işlem sonunda herhangi bir ceza ödemesi ile karşılaşıp karşılaşmayacağı hakkında bilgi sahibi değildir. Kişiler tüketici kredilerinden yararlandıklarında 14 gün içerisinde aldıkları krediyi bankaya yeniden iade edebilmektedir. Fakat bu işlemin gerçekleşmesi için 14 günlük sürenin aşılmış olmaması önemli bir yer tutmaktadır. Kişiler 14 günlük süreyi geçirmeden aldıkları krediyi geri iade ederler ise herhangi bir ceza işlemi ile de karşılaşmayacaklardır.

Eğer kişiler tanınan 14 günlük süreyi geçirdikten sonra çektikleri kredileri iade etmek isterlerse bir miktar ceza ödeyebilmektedirler. Bu nedenle kredi çektikten sonra geçen süre üzerinden faiz ödemesi gerçekleşmektedir. Bu ödemeler ev kredileri için de geçerli olmaktadır.

Eğer kişiler aldıkları krediyi iade etme süresini geçirirler ise krediyi aldıkları gün kadar faiz ile karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle 14 günden sonraki süre ne kadar kısa ise o kadar düşük faiz ödemesinde bulunursunuz. İhtiyacınız olmayan krediden kurtulmak için düşük faizlerden yararlanarak ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Başkasının Adına Kredi Çektim Ödemiyor Ne Yapabilirim? başlıklı makalemizde Başkasının Adına Çekilen Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın