Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi) Nasıl Alınır

yorumsuz
279 views

Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi)

Evlenmek her ne kadar oldukça güzel bir davranış olsa da evlenmek birçok çeşit masrafı da beraberinde getirmektedir. Bu yüzden devlet yeni evlenecek çiftlereçeyiz parası (evlenme ikramiyesi) verecektir. Birçok kişinin hayalini kurduğu çeyiz hazırlıklarına ve ev için beyaz eşya ve benzeri eşyalara para yetiştiremeyenlere bu uygulama hiç şüphesiz bir rahatlama getirecektir.

 Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Evlenmek isteyen ancak evliliğin beraberinde getirdiği maddi zorlukları aşmada kendisinden şüphe duyanlar için oldukça kullanışlı ve rahatlatıcı çeyiz parası (evlenme ikramiyesi) uygulamasını ilk defa duyan genç çiftler çeyiz parasının kimlere verildiğini ve hangi şartları kapsadığını merak ediyor. Öncelikle bu uygulamadan faydalanmak için damadın 27 yaşından küçük olması şartı vardır. Daha sonra ülke sınırları içerisinde bulunan herhangi bir bankadan çeyiz hesabı açmaları gerekmektedir. Ancak açacakları bu çeyiz hesabının ortak çeyiz hesabı olmamasına dikkat etmeleri gerekiyor. Şayet ki çeyiz parasını alacak olan vatandaş on sekiz yaşından küçük ise velisi ile birlikte bankada çeyiz hesabı açabilir. Çeyiz parası olarak devlet bize ne kadar ücret verecek diye merak ediyorsanız bankada açtığınız çeyiz hesabınıza devlet düzenli olarak ödemeler gerçekleştirecek. Bu ödemeler bir ay ya da üç ay da bir olacaktır. Devlet tarafından yeni evlenecek olan çiftlere verilen çeyiz kredisinin en alt sınırı yüz Türk Lirası, en üst sınırı ise bin Türk Lirası olacaktır. Ayrıca hesap açan kişi sadece bir defaya mahsus olmak şartıyla on beş bin Türk Lirası kadar para yatırabilecektir. On sekiz yaşından küçük olan vatandaşlar içinse velileri tarafından açılan hesaba belirtilen on beş bin Türk Lirasını aşmayacak şekilde para yatırılabilecek. Umarım çeyiz parası (evlenme ikramiyesi) adlı makalemiz sizlere yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Bank Asya 2016 Açılış Saati başlıklı makalemizde Bank Asya 2016 Açılış Saati, bank asya çalışan sayısı ve Bank Asya çalışma saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016