Comunidad Andina Nedir

yorumsuz
194 views

CAN-Comunidad Andina(And Milletler Topluluğu)

LAFTA ‘nın gösterdiği başarısızlık imgesine istinaden, bazı üye ülkeler kendi aralarında daha etkin bir iktisadi birleşme ve işbirliğini gerçekleştirmek adına bu girişimi gerçekleştirdiler.

Sonuç olarak 1969 yılında Cartagena Antlaşması ile And Ülkeleri Paktı(Andean Pact) kurulmuştur.

And Ülkeleri günümüzde LAIA(Latin Amerika Entegrasyon Bölgesi) bir alt grubu durumundadır.Üye ülkeler aynı zamanda LAIA’nın üyesidir.Bolivya, Kolombiya, Ekvator ve Peru aynı zamandan Şili ve Venezuela bir dönem giriş çıkışlar yaşamıştır.

AP(Andean Pact) bölgesel olarak dar kapsamlı bir kuruluştur.Üye ülkeler, kalkınma düzeyleri ve ideolojik yönlerden birbiriyle daha büyük bir uyum içindedir.Birlik içindeki görece olarak az gelişmiş ülkeler olan Bolivya ve Ekvator’a özel statü tanınmıştır.Cartagena Antlaşmasında, sanayi üretiminin arttırılması ve çeşitlenmesi, bölge kaynaklarının en üst düzeyde kullanılması, verimliliğin yükseltilmesi, ölçek ekonomilerinden yararlanma ve entegrasyon yararlarının dengeli biçimde dağıtılması gibi amaçlar yer alır.

LAFTA’dan ayrı olarak kurulan birliğin temel eleştirisi onun eşit onun eşit dağıtım ilkesine yapılmaktaydı.Bu nedenle, AP’de en çok önem verilen konu ‘eşit dağılım’ ilkesidir.

CAN, LAIA ve LAFTA’nın ulaşamadığı ekonomik bütünleşmeye ulaşmıştır.

1969 yılında kuruldu, resmi diller İspanyolca, Keçuva, Anymara’dır.

Resmi site: http://www.comunidadandina.org/

Bir önceki yazımız olan Migros Açılış Kapanış Saati 2018 başlıklı makalemizde migros açılış saati 2018, migros çalışma saatleri ve migros market kapanış hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın