Destekleme Kredisi Nasıl Alınır?

yorumsuz
248 views

Destekleme Kredisi Nasıl Alınır? Destekleme kredisi, bireysel girişimciler veya kurumsallaşmış olan firmaların, işlerini kurmak, kurulmuş olan işlerini büyütmek veya geliştirmek için maddi olarak verilen kredidir. Bu tür krediler ilk defa iş kuracaklara ve iş geliştirmek için kullanılacak kredi olmak üzere ikiye ayrılır.

Destekleme Kredisini Veren Kurumlar

Bu tür hem özel bankalar, hem de devlet bankaları vermektedir. Bunların dışında devlet himayesinde bulunan Güney Ege Kalkınma Ajansı, Kosgeb, Güney Anadolu Kalkınma Ajansı, Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı kurumlar vs. bu tür kredileri vermektedir.

Devletin Bu Tür Krediler Verme Nedeni

Devlet bu tür kredileri vererek yeni işlerin kurulmasını sağlayarak bunların ekonomik faaliyetler ile ekonomiyi canlandıracak olması, ekonomik faaliyetler sonucu yeni doğacak iş gücü ile işsizlik sorunu çözülecek olması, ve kurulan işletmeler sayesinde devlete ödenecek olan vergilerde artış olacağından bu konu oldukça önemlidir.

Destekleme Kredisini Kullanabilecekler

Bu tür krediler öncelikle genç girişimcilere verilmektedir. Bununla birlikte mezun olmuş üniversite öğrencileri bu krediyi almak için oldukça avantajlıdır. Bunların dışında tarım ile uğraşan çiftçiler, kendi arazilerinde yapacakları üretim için kullanılacak girdilerin maliyetinden dolayı bu krediyi kullanabilir.

Destekleme Kredisi Başvurusunun Gerçekleştirilmesi

Öncelikle kurulacak olan işletme için ön fizibilite raporu hazırlanır, daha sonra ilk kurulum maliyeti ve kurulum sonrası doğabilecek girdilerin maliyeti hazırlanır, bunlar bir dosya haline getirilir. Destekleme kredisi alınacak kurumun şartlarına göre başvuru sahibine ait mal varlığını gösterir belge, öğrenim durumunu, sabıka kaydı, ve ihtiyaç duyulan kredi tutarını gösterir belge dosya haline getirilir ve kuruma teslim edilir. Bundan sonra kurum öncelik durumuna göre, kredi tutarı ve kurulacak olan işletmenin bağlı bulunduğu sektör göz önünde bulundurularak kredi değerlendirmesi yapılır.

Kredinin Kullanılması

Alınan bu destekleme kredisi eğer devlet teşviki ile veya devletten alınıyorsa faiz oranı % 0 oranındadır. Bu yüzden alınan kredinin kurulacak iş dışında başka bir yerde kullanılması kesinlikle kabul edilmemektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda verilen faizsiz kredi yasal faizler hesaplanarak eklenmek sureti ile iade edilmesi istenir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcundan Dolayı Maaşa Bloke Koyulması başlıklı makalemizde kredi maaş blokesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın