EFT Nedir Nasıl Yapılır?

yorumsuz
201 views

EFT Nedir Nasıl Yapılır? 

İnsanlar EFT’yi diğer bankalardaki borçlarını ödemek, başka bir şahsa olan borcunu göndermek ya da satın aldığı bir ürünün ücretini transfer etmek gibi amaçlarla kullanabilmekteler.

EFT gönderimi sırasında gönderilen hesaba ait iban numarasının bilinmesi gerekmektedir. İban numarası varsa ek olarak gönderilen hesap sahibinin adının yazılması yeterli olacaktır. İban olmadan da EFT yapmak mümkün ancak burada gönderilen hesap sahibinin ismi dışında, hesap numarası, hesabın bağlı olduğu şubenin tam adı ve şube kodu gibi farklı bilgiler de gerekecektir. Bu bilgilerden herhangi birisi eksik ya da hatalı olduğunda işlem tamamlanamaz. Ancak yarım kalan işlemlerde kişi kendi hesabından paranın çıktığını görür ama karşı banka hesabına ulaşan bir para yoktur. Bunun sebebi de bilgi uyuşmazlığından dolayı işlemin tamamlanamayarak havuzda bekletilmesidir. Bu tip bir durum için bankaların kullandığı haber mesajı yöntemi vardır. Siz gönderim sağladığınız bankadan hatalı olan bilgiyi düzelttirerek bir haber mesajı göndertebilirsiniz. Bundan sonra işlem düzeltilecek ve para karşı hesaba ulaşacaktır.

EFT işlem saatleri, işlemi yapmak istediğiniz kanala göre değişir. Banka şubesinden ya da çağrı merkezinden farklı saatlerde işlem yapılabilir. Ancak EFT saatleri genel olarak Merkez Bankası’nın çalışma saatleri ile paralellik gösterir. Çünkü EFT işleminde transfer Merkez Bankası aracılığı ile sağlanır. Yani bir nevi Merkez Bankası X bankasından parayı alır Y bankasına gönderir. Hal böyle olunca işlem saatleri de Merkez Bankası’nın mesai saatleri ile sınırlanmış olur. Ayrıca EFT işlemi sadece TL ile yapılmakta döviz gönderilememektedir. Döviz göndermek için farklı işlemler mevcuttur. Bu yöntemler Swift ya da Western Union gibi işlemlerdir. Bunlarda da paranız güvenli bir şekilde karşı tarafa ulaşır hatta yurtdışına bile gönderim sağlanabilir ancak alınan masraflar oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Hesabımın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016