Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

yorumsuz
434 views

Biz insanların, genellikle bir hedefi vardır. Sigortalı bir işte çalışıp ev almak, araba almak, evlenmek vs. Bu hedefleri, çalışırken değil de emekli olduktan sonra ulaşmak isteyenlerde olabilir. Mesela o kadar yıllardan sonra çalışıp emekli olduktan sonra, maaşını almış olduğu bankadan veya diğer herhangi bir bankadan konut kredisi çekerek konut sahibi olmayı isteyebilirler. Konut kredisi bilindiği gibi çok uzun vadeli olabiliyor. Emekli bir vatandaşın yaşı da çoğunlukla genelde ortalama 50-60 civarı oluyor. Durum böyle olunca konut kredisi çekmek isteyen emekli vatandaşların aklına ilk önce gelen soru Emekliler konut kredisi çekebilir mi oluyor.

Bankalar, emekli ve konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin ilk önce baktığı yaşı oluyor. Bankaların yaş sınırı olarak koymuş olduğu sınır ortalama 65 ile 75 oluyor zaten yaşı 75’i gecen emekli kişilere çoğu banka tüketici kredisi bile vermemektedir. O yüzden kredi çekmek isteyen kişinin yaşı çok önemlidir. Önemli olan konulardan birisi ise hepimizin bildiği gibi kredi notudur. Emekli, yaş uygun ve kredi notu da yüksek ise banka krediyi 2-3 günden kısa süre içerisinde onaylamaktadır. Bunlarla birlikte aldığı emekli maaşı da biraz önemlidir. Çünkü banka kullanılacak konut kredisi ile emekli olan vatandaşın almış olduğu maaşı karşılaştırır. Emeklinin maaşı uygun ise çekecek olduğu krediyi zorlanmadan ödeyebilecek kapasitede ise kredi verebilmektedir

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde faiz ödemeden ev alabilir miyim, Faizsiz Ev Kredisi Nasıl Alınır? ve faizsiz konut kredisi veren banka hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016