Esnaf Kefalet Kredileri Şartları Ve Detaylı Bilgi

yorumsuz
657 views

Esnaf Kefalet Kredileri Şartları Ve Detaylı Bilgi Esnaf kefalet kredisi yani TESKOMB ( Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği ) ülkemizde esnaf ve sanatkârlara destek vermek amacı ile devlet tarafından verilen kaynakların kullanılması için T. Halk Bankası’na görev verilmiştir. Bu uygulamada da kooperatif, ortağı bulunan esnaf ve sanatkârlara yalnızca bankaya göre kefalet verilmesi durumudur.

Ortak Olma Şartları Nelerdir?

  • Esnaf ve sanatkâr olup mutlaka esnaf ve sanatkâr sicilinde kaydının bulunması gerekmektedir.
  • İş ya da ikamet adresi çalıştığı bölge içerisinde bulunmalıdır.
  • Aynı anda birden fazla esnaf ve sanatkârlar kooperatifine bağlı olmaması en önemli şartlardan bir tanesidir.

Kefalet Kredisi Alma Koşulları Nelerdir?

  • Ortak olma şartlarını yerine getiren her birey yazılı olmak şartıyla kooperatife müracaat etmelilerdir.
  • Müracaat eden kişinin durumu Yönetim Kurulu tarafından araştırılır.
  • Kabulü ya da ret sonucu 15 gün içerisinde yazılı olarak mutlaka bildirilir.
  • Ortağın ekonomik durumu incelenir ve kredi teklifini T. Halk bankasına iletir. Banka tarafından inceleme tekrar yapılır ve olumlu görülmesi halinde kredilendirilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Kefalet kredi hesaplama için kullanacağınız kredi bloke sermaye kesintisi tutarı, peşin alımlarda kesilen risk kesintisi, bölge birliği ve TESKOMB kesintisi, ortak sermaye tutarı, masraf tutarı ve banka komisyonu gibi kesintiler karşınıza çıkacaktır. Faiz oranları ise her ildeki Halk Bank şubelerinde kesinlikle aynıdır. Örnek verilecek olursa; 100.000TL esnaf kefalet kredi hesaplamada 60 ay vadeli geri ödeme imkânı sunmaktadır. Faiz oranı ise %5’tir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz kesintiler toplam 7.700TL tutmakla beraber kişinin eline geçecek net tutar 92.300TL’dir. Buna bağlı olarak aylık ilk taksit ödemesi de 269.45TL olacaktır. Son taksit bitiş ödemesi ise 1673.85TL’dir.

Bir önceki yazımız olan Çalışmayan Kadınlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde bayanlara kredi verenler ve çalışmayan ev hanımı kredi alabilir mi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın