Ev Hanımlarına Kredi

yorumsuz
92 views

Ev Hanımlarına Kredi

Ev hanımları olarak bakılan toplumsal kavram aslında çalışmayan hanımları ifade etmek için kullanılıyor. Genellikle bu kadınlara ekonomiye destek olması açısından çeşitli krediler veriliyor.

Gelir belgesi olmayan, hayatında hiç çalışmamış ya da bir dönem çalışmış ve sonrasında işi bırakmış hanımlar bu kredilerden faydalanarak iş kurabiliyor, nakit ihtiyacını karşılayabiliyor ya da özel günlerini finanse edebiliyor. Özellikle düğün, nişan, sünnet gibi özel zamanlarda e hanımları bu kredilere daha sık başvuru yapıyor. Ayrıca ev ya da araba gibi taşınmaz alımlarında da yine ev hanımlarına verilen bu krediler destek oluyor. Günümüzde pek çok banka gelir belgesiz olarak ev hanımlarına kredi ürününü sağlamaya devam ediyor.

İpotek Talep Edilebiliyor

Pratik krediler dışında ev hanımlarına kredi veren bankalar ipotek talep edebiliyor. Özellikle yüksek tutarlı kredi kullanımlarında ev ya da araç ipoteği söz konusu olabiliyor. Çünkü bankalar bu noktada alacaklarını garanti altına almak istiyorlar. Dolayısıyla bankaya başvuru yapıldıktan sonra taşınmazın eksper değeri çıkarılıyor ve yüzde 70 ya da 80 oranında kredi kullanımı sağlanıyor. Ev hanımının bir geliri olsa dahi sigortalı olarak çalışmıyor ise farklı bir kredi kullanımını sağlayamıyor.

Daha Önce Kredi Kullanmış Ev Hanımları

Eğer bir ev hanımı daha önceki dönemlerde kredi kartı ya da kredi kullandı ise kredi notu oluştuğu anlamına gelir. Yani bankalar artık bu kişi için bir fikir sahibi olabilirler. Dolayısıyla daha önceki dönemlerde yaşanan ödeme düzensizlikleri ev hanımlarına kredi veren bankaların fikrini değiştirebilir. Yani daha önceki dönemlerde kullandığı kredili ürün nedeni ile kredi notu oluşmuş, kanuni takip yaşamış ya da ödemelerinde düzensizlik görülmüş hanımlar bu kredilerden faydalanamayabilir.

Kefalet Durumu Söz Konusu Olabilir

Tıpkı ipotek gibi ev hanımlarına kredi veren bankalar kefil de isteyebilirler. Yani hane gelirine bakıldığında kişinin hanede oluşan geliri yeterli değil ise farklı bir kefil istenecektir. Ayrıca ev hanımı kendi eşinin gelirini de teminat olarak gösterebilir. Aynı zamanda eşi kara listeye girmiş ve ödeme düzensizliği yaşamış ev hanımları da aynı şekilde bu durumdan etkilenecektir.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Evlilik Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın