Gelir Belgesi İstemeden Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
168 views

Gelir Belgesi İstemeden Kredi Veren Bankalar

 Yaşadığımız dönemde bankaların insan hayatındaki yeri tartışılmaz. Hemen her gün bir banka ile herhangi bir işlem için iletişim halinde oluyoruz. Maaş çekme, fatura ödeme, para transferi, mevduat hesabı açtırma, kredi kullanma, kredi kartı alma v.b. birçok işlemde bankalara başvuruyoruz. Hatta günümüzde bankalar birer sigorta acentesi görevi bile görmekteler ve müşterilerine sigorta hizmeti de sunmaktalar.

Banka müşteri ilişkisinin tavan yaptığı günümüzde, bankalar da kendileri için en karlı ve en kalıcı müşterileri tercih  etmek istemekteler. Örneğin kredi başvurusu için gelen müşterilerini birçok değerlendirme basamaklarından geçirmekte ve bunun sonucunda kredi başvurusunu onaylamaktadırlar. Aynı şekilde kredi kartı başvurusunda da titiz bir inceleme söz konusudur. Başvuru yapan müşterinin gelir durumu, daha önceki banka çalışmalarında ödemelerinin düzenli olup olmadığı gibi birçok konu başvuruların olumlu sonuçlanması adına oldukça önem kazanmaktadır.

Kredi başvurusu yapıldığında bankaların ilk baktığı kriter kredi puanıdır. Başvuru yapan kişinin kredi puanı yüksekse bu kişinin daha önce bankalardan kullandığı kredi ya da kredi kartı ödemelerinde düzenlilik sağladığı anlaşılır ve kredi başvurusu olumlu sonuçlanır. Başvuruda bankalar müşteriden bazı evraklar isteyebilmektedirler ancak gelir belgesi istemeden kredi veren bankalar da vardır. Aslında neredeyse tüm bankalarda bu özellik bulunmakta ancak bu hizmet tabi ki her müşteriye sunulmamaktadır. Bankalar, kendi belirledikleri bir puan barajını aşan ya da eski ve düzenli ödemeleri olan müşterilerinden gelir belgesi istemeden kredi kullandırabilmektedirler. Yani, eğer kişinin puanı yüksek ve başvurduğu banka ile olumlu bir geçmişi var ise gelir belgesi sunmadan kredi alabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kredi sicil kontrolü, kredi sicili affı 2016 ve Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın