Hafta Sonu Havale ve Eft Yapılır Mı?

1 yorum
126.250 views

Haftasonu ve tatil günlerinde para göndermenin yöntemi yazıda anlatılıyor.Pek çok zaman sorulan, merakının ciddi ölçüde tartışıldığı konulardan birisi de budur (genellikle yeni müşterilerin merak konusudur). Bankalar, hafta sonları havale ya da eft yapmanıza izin veriyor mu? Yoksa vermiyor mu? Tüm işlemler nasıl organize ediliyor tarzı sorularınız için şunu söyleyebiliriz. Eğer bankanız üzerinden, aynı bankanın bir farklı hesabına, yahut bir farklı şubesine ödeme gönderiyor iseniz, hafta içi ya da hafta sonu fark etmez. Haftanın her günü, her saati rahatlıkla işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Havale için genellikle bir sıkıntı bulunmaz ve 7 gün 24 saat kolaylıkla havale yapabilirsiniz. Lakin, söz konusu eft olduğu zaman (elektronik fonlama sistemi biraz ağır çalışır), hafta sonları genellikle bu işlem olmaz. Çünkü elektronik fonlama işleminin kontrolü özel yazılımlar ile biraz yavaş yapılır ve sıraya alınır. Sistemli bir kayıt gerektiği için mesai saatleri içinde yapılır bu işlem.

Bu yüzden hafta sonları eft işlemi yapılmaz genellikle. Hafta içi de sadece mesai saatleri dahilinde bu işlemin yapıldığını unutmayalım. Tabii ki hafta sonları talimat verebilişiniz. Lakin ödemenizin karşı tarafın hesabına ulaşması, bir sonraki mesai saatinin ilk dakikalarına kadar sürebilir. Bu yüzden biraz sabırlı olmakta fayda var, şayet hafta sonu talimat vermiş iseniz. Yani özet olarak söyleyebiliriz ki, hafta sonu eft yapılmaz, havale yapılır. Şimdiden iyi çalışmalar dileriz.

Haftasonu eft yapmak zorunda kalırsanız aslında farklı bir yöntemle bunun gerçekleştirebilirsiniz. Aslında buna eft diyemeyiz, para transferi diyelim. En yakın avm’ye giderek x bankasındaki paranızı atm’den çekip hemen yanındaki y atm’sinden göndereceğiniz hesaba aktarım yapabilirsiniz. Böylece bir anlamda haftasonu ya da tatil günlerinden eft yapmış olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın