Halkbankası IBAN No Kaç Öğrenme Sorgulama

yorumsuz
491 views

Halkbankası IBAN No Kaç Öğrenme Sorgulama

Halk Bankasındaki hesabınıza ait IBAN numaranızı öğrenmenin iki yöntemi vardır ve bu her iki yöntemde de hesabınızın bağlı olduğu şubenizi bilmeniz gerekmektedir. Birinci yöntem Halk Bankasının internet sitesinde yer alan “IBAN Kontrol” sayfasını kullanmak. Bu sayfayı kullanarak hem IBAN numaranızın doğru olup olmadığını hem de hesap numaranızı girerek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. İlk olarak web tarayıcınızdan https://www.halkbank.com.tr/iban/iban.asp adresine giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra açılan sayfada “IBAN NO Kontrolü” ve “IBAN Hesaplama” adı altında iki bölüm çıkacaktır. Biz Halk bankası iban numaramızı öğreneceğimiz için ikinci bölüm olan “IBAN Hesaplama” bölümünü kullanacağız. Bu bölümde sizden iki bilgi istenmektedir.

“Şube” yazan listeden hesabınızın bağlı olduğu şubeyi seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra ikinci alan olan “Hesap No” yazan bölüme de hesap numaranızı yazınız ve “IBAN Hesapla” butonuna basınız. “IBAN No” alanında Halk bankası iban numaranızı görebilirsiniz. İkinci yöntem ise sadece halk bankası için değil, tüm bankalardaki IBAN numaranızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Tabi bu yöntemde şube kodu ve hesap numaranızın yanında bir kaç bilgiye daha ihtiyacınız olacaktır. IBAN numaraları 26 haneden oluşan bir size’dir. Bunun ilk 2 hanesi ülke kodudur ve Türkiye’deki bankalar için “TR” değerini alır. Bundan sonraki 2 basamak kontrol basamağıdır.

Kontrol basamağı, IBAN’ın bir şifreleme algoritması ile üretilen bir rakamdır ve yanlış para transferlerinin önüne geçmek için kullanılmaktadır. Sonraki 5 basamak banka kodudur. Banka kodu 5 haneden küçük bir sayı ise önüne 5 haneye tamamlanıncaya kadar sıfır konur. Sonraki 1 hane Rezerv alanıdır. Bu alandan sonraki 16 hane ise şube kodunuz ve hesap numaranızı oluşturur. Şube kodu ve hesap numaranız yine 16 haneden küçük ise 16 haneyi yakalayana kadar önüne sıfır eklemeniz gerekmektedir. İkinci yöntem, kontrol numarası, rezerv numarası, şube kodu gibi ek bilgiler gerektirdiğinden anlattığımız ilk yöntem Halk bankası iban öğrenmek için daha basit bir yoldur.

Bir önceki yazımız olan HSBC Swift Kodu Kaç Sorgulama Öğrenme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın