Hangi Bankalarda Hesabın Olduğu Nasıl Öğrenilir?

yorumsuz
738 views

Bankalarda açılan çeşitli hesaplar bazı nedenler ile hareketsiz olarak hesap sahiplerine olumsuz geri dönüşler şeklinde yansımaktadır. Bankaların da açtıkları çeşitli hesaplardan üç aylık, aylık veya senelik bir şekilde tahsil etmiş olduğu hesap işletim ücretleri, hesapta hareket olmasa dahi mevcut olan bakiye üstünden gereken esintiler yapılarak yine müşteri hesaplarına kayıt edilir. Eğer hesapta para yok ise yine borç kaydı yapılarak yine ilerleyen dönemlerde borç haciz yolu tercih edilip alacağın tahsili yapılır. Yine bazı durumlarda da hesapta para bulunup uzun süreler boyunca hiçbir şekilde hareket görülmediği takdir de zamanaşımına uğrar ve tasarruf mevduatı sigorta fonuna devredilir.

Zaman Aşımı Süresi Ne Anlama Gelir?

Yine zaman aşımı süresi 10 sene boyunca hareket olan hesaplar için kabul edilerek bu sürenin dolması ile birlikte zamanaşımı sona ermektedir fakat bunun öncesinde de ilana çıkarak hesap sahiplerine duyuru yapılmaktadır. Yine hesap sahipleri de bu noktadan hesaplarının bulunduğu bankalara kimlikleri ile beraber olarak gittikleri takdir de istedikleri işlemi rahatlıkla gerçekleştirebiliyorlar. Daha farklı diğer hesaplar da tasarruf mevduat sigorta fonuna devredilip kapatılmaktadırlar. Hangi banka içerisinde hesabınızın bulunduğunu öğrenmek için de yine hatırladığınız bankaların şubelerini arayarak öğrenebilirsiniz. Kredi kayıt bürosunun da yine risk raporu ile banka hesap verilerinize ulaşabilirsiniz. Türkiye bankalar birliği tarafınca da yine mayıs ayı sonuna kadar boyunca tam olarak 10 senelik zaman aşımına girmiş olan hesaplar görülebilir olarak hesapta bakiye olmayanlar da yine bu noktadan belirlenebilmekteler.

Nasıl Öğrenilir?

Yine eğer özetlememiz gerekirse banka şubeleri aranarak, ATM’lerde şifre hatırlanmakta ise gerekli kontroller yapılarak, kredi kartı da var ise yine aynı biçimde kontrolleri yapılarak, kredi kayıt bürolarının verilerinde de hesapların bir kısmı ile ilgili bazı veriler elde edilerek banka hesabının olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Yine 5411 sayılı bankacılık kanununun yasalaşması ile birlikte olan bu sektörde faaliyet sunan bankaların yapabilecekleri çeşitli işlemler de belli çerçeve dahilinde belirlenerek her banka kendi prosedürü de olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme başlıklı makalemizde Kredi Kartı İle Trafik Cezası Ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın