Hesabımın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim?

yorumsuz
348 views

Hesabımın IBAN Numarasını Nasıl Öğrenebilirim? 

Banka hesabınıza yapılan para transfer işlemlerinde IBAN numaranızı veya hesap numaranızı bilmeniz gerekmektedir. IBAN numarasına yapılan para transfer işlemleri daha sağlıklı olacağından IBAN numaranızı öğrenmeniz gerekmektedir. Şimdi bakalım IBAN numaramızı nasıl öğrenebiliriz?

IBAN numaranızı öğrenmek için öncelikle bankamatik kartınızı kontrol etmeniz gerekmektedir önceden bankamatik kartlarında IBAN numaranız yazmıyordu fakat son zamanlarda bazı bankamatik kartlarında daha rahat ulaşabilmeniz için IBAN numaranız yazmaktadır. Bankamatik kartımda yazan numaraların IBAN numaram olduğunu nereden anlayacağım dediğinizi duyar gibiyim eğer bankamatik kartınızın üstünde ‘’TR’’ ile başlayan ve devamında 24 hane olan bir numara mevcut ise bütün bu numaralar sizin hesabınız IBAN numarası olacaktır. Ancak bankamatik kartınızın üzerinde yazan 16 haneli kabarık numaralar sizin hesap numaranız veya IBAN numaranız değildir. Bu numaralar sizin sadece kart numaranızdır.

IBAN numarası her zaman TR ile başlar ve 24 hanedir. TR hanesi ile 26 hane olacaktır.Fakat her bankamatik kartlarında IBAN numarası yazılmadığı için internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı hesabınızdan IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsanız veya internetiniz mevcut değilse hesabınızın bulunduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar IBAN numaranızı istediğiniz takdirde IBAN bilgilerinizi kısa mesaj yoluyla iletmektedir. İşte örnek bir IBAN numarası;

TR 68 00062 0 0000xxx9900xx402

  • TR: Ülke Kodu 2 Hane
  • 00062 (GARANTİ BANKASININ KODU)
  • Banka Kodu: 5 Hane
  • Banka Hesap Numarası: 16 Hane

Bir önceki yazımız olan Bireysel Emeklilik Sistemi Caiz mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın