Hesap İşletim Ücreti Ödememek İçin Ne yapmak Gerek

yorumsuz
498 views

Hesap İşletim Ücreti Nasıl Ödenmez?

Bankaların dosya masrafları, hesap işletim ücretleri, tahsis ücretleri ve kart aidatları gibi çeşitli sıfatlar altında müşterilerden kestikleri ücretler asla yasal zemini bulunmayan ve mağduriyet oluşturmakta olan masraf çeşitleridir. Bankaların hesaplara yönelik bir şekilde başlatmış oldukları bu ücretler açısından hakem heyetlerine gidildiği zaman yine durumun sizin avantajınıza sonuçlanması da oldukça doğal bir durum olarak biliniyor. Bankalar müşterilerden uygulama olarak farklılıklar ile beraber olarak hesap işletim ücretleri alırlar bankalarda yine hesabınız var ise bu hesaplara yönelik olarak verilebilecek oto talimatlı her iki fatura beraberinde hesap işletim ücretini ödemeyebilirsiniz.  Aynı şey yine kredi kartı hesabınız açısından da geçerli olarak fatura ödemelerinin de buradan yapılmaları sizleri hesap işletim ücretlerinden kurtarmaktadır. Bankalarda açılan vadeli hesapların varlıkları da yine aynı etkileri yapar.

Bunun İçin Hangi Kanunlar Var?

Tüketicilerin korunmaları açısından kanunda bunun için bir düzenleme olmakla beraber karşılıklı olarak müzakere süreçleri geçirmeyerek yapılmakta olan sözleşmelerin iki tarafı da bağlayan etkilerinin bulunmadığını vurguluyorlar. Yine burada bulunan aksız şart banka tarafınca da standart bir şekilde hazırlanan ve yine bu sözleşmeye müşterilerinin etki edememeleri, haksız şart şeklinde adlandırılıp sözleşmelerin geçersizliklerinden bahsediyorlar.

Tüketici Ne Yapmalı?

Bankaların genel müdürlüğüne vereceğiniz dilekçelere tüketicilerinin kendilerinden hesap işletim ücreti olarak kesilmekte olan ücrete ait olan makbuz fotokopilerini ekleyip genel müdürlüğüne iadeli olarak gönderin.

Danıştay Ne Diyor?

Danıştay tüketici problemleri derneğinin açmış olduğu dava neticesi olarak bankaların müşterilerinden tahsil etmiş olduğu hesap işletim ücretlerinin mükerrer ücretlendirmeler olduklarına karar verip yürütmenin de tam anlamıyla durdurulmaları için kararını vermiş bulunuyor. Senelik bir şekilde de hesap işletim ücreti talep ediyor. Bu yine mükerrer olarak Danıştay tarafınca geçersiz görüldü ve yine uygulamanın da durdurulması için emir vermiştir. Yine bu karar 2016 senesinde alındı ve son derece yeni bir karar olduğu bilinenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle 2016 senesi öncesinde başına böyle bir durum gelmiş olanlar ve eğer ki ücret ödemişseler yine bu makbuzu bankaya göndererek paralarını iade isteyebilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle MTV Ödeme başlıklı makalemizde Kredi Kartı İle MTV Ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın