Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

yorumsuz
176 views

Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? Hayvancılıkla uğraşmak isteyen için müjde devletten verilmiştir. Çünkü hayvancılık değeri ülkemizde artmaktadır. Bunun bir sebebi olarak et fiyatlarında ki yükseliş gösterilebilir. Devlet hayvancılık ile uğraşmak isteyen kişilere hibe ve kredi imkânları sağlamaktadır. Hibe kavramı şöyle açıklık getirilebilir: Devletin kişilere ödediği ve geri dönüşü olmayan yani borçlanılmadan alınan para demektir. Kişiler hayvancılık hibesi için devlet kurumlarına başvuruda bulunabilmektedirler. KOSGEB için KOSGEB İl Müdürlüklerine, Ziraat Bankası için hayvancılık kredisi adı altında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı için de resmi internet sitesinde yayımlanan tarihler içerisinde başvuruda bulunabilmektedir.

Hibe hayvan kredisi veren kurumlar

Devletin kurumları olan KOSGEB, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ziraat Bankası tarafından hayvancılık hibe ve kredisi verilmektedir. KOSGEB aracılığı ile hayvancılık hibe ve kredisi almak için öncelikle girişimcilik sertifikası almak gerekmektedir. Ancak KOSGEB canlı hayvan alımı için hibe ve kredi vermemektedir. KOSGEB’in sunduğu hibe ve kredi hayvancılık adına gerekli olan teçhizat, ahır restoresi, malzeme ( süt sağım makinası vb. ) gibi materyalleri ifade etmektedir. Girişimcilik sertifikası ile ilk etapta 50 bin TL üst limit olmak şartıyla hibe alınabilmektedir.

Hayvancılıkla uğraşan kişi gerekli görürse 100 bin TL’ye kadar üst limit olmak şartıyla kredi imkânından da faydalanabilmektedir. Üst limit kavramı konusuna bir açıklama getirilmelidir. Üst limit demek girişimcilerin alabileceği en fazla tutarı işaret etmektedir. Bunu ise KOSGEB belirlemektedir. Yaşanılan bölge, kişinin engelli olup olmaması, cinsiyet limit konusunda önemli faktörler arasında yer almaktadır. Yaşanılan bölge olarak 1., 2. bölgeler daha az limit ile sınırlandırılmaktadır. Bölge rakamı arttıkça limit üst sınıra yaklaşmaktadır. Engel durumu üst limite yaklaşmakla ilişkilendirilebilir. Cinsiyet ayrımı olarak ise kredi ve hibe imkânında kadınlara öncelik tanınmaktadır. Ziraat Bankası canlı hayvan alımı için sadece kredi vermektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da canlı hayvan alımı için kredi vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Hayat Sigortası Ölen Kişinin Kredisini Öder Mi? başlıklı makalemizde hayat sigortası krediyi ödermi ve kredi hayat sigortası zorunlu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın