Hisse Senedi Nasıl Satılır?

yorumsuz
303 views

Hisse senedi nasıl satılır konusu borsaya yeni girmiş yâda girmeyi düşünen tüm yatırımcıların üzerinde çok kafa yorduğu konulardan biridir. Daha öncesinde çeşitli yollarla alınmış ve portföyümüzde bulunan hisse senetleri, günümüz teknolojisinin gelişmiş olmasıyla beraber genelde internet üzerinden satılmaktadır.

Burada asıl önemli olan konu sahip olunan hisse senedinin nereden ve nasıl alındığı konusudur. Yani bir örnek ile açıklamak gerekirse, herhangi bir bankadan interaktif hesap açtığımızı ve borsaya girdiğimizi düşünelim. Söz konusu bankanın interaktif hesabı vasıtası ile portföyümüze kattığımız hisse senetlerinin elbette ki yine aynı bankanın interaktif hesabı ile satmamız mümkün olabilecektir. Yani interaktif aktif hesap ile aldığımız hisse senedini elden satmamız yâda başka bir aracı kurum vasıtası ile satmamız mümkün değildir. Benzer şekilde aracı kurumlar vasıtası üzerinden hesap açtırıp portföyümüze kattığımız hisse senetlerini de bankalar aracılığıyla elden çıkarmak söz konusu olmayacaktır.

Hisse senedi satış işlemi 2 şekilde yapılabilmektedir. Birincisi anlık işlem yapmaktır. Yani piyasa fiyatı takip edilen hisse senedinin o anki cari fiyatı dikkate alınarak anında satılmasıdır. Herhangi bir fiyat baremi söz konusu değildir. Fiyat alıcıların isteklerine bağlı olarak anlık ve kendiliğinden belirlenmektedir. İkinci satış yöntemi ise bir fiyat baremi verilerek hisse senetlerinin satılabilmesidir. Örneğin elimizde bulunan bir hisse senedinin anlık değeri 2,10 lira. Biz de istiyoruz ki hisse senedimiz anlık değer olan 2,10 liradan değil de 2,18 liraya yükseldiğinde satılsın. Böyle bir durumda yatırım hesabımız vasıtası ile hisse senedinin 2,18 lirayı gördüğünde satılmasına dair bir emir giriyoruz. Eğer şartlar oluşur seans içinde hisse senedinin fiyatı 2,18 lirayı görür ve yeterli hacim oluşursa elimizdeki hisse senetlerini 2,18 liradan satabilmiş oluyoruz.

Bir önceki yazımız olan 5 Adımda Borsadan Para Kazanmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın