Hisse Senedi Nedir?

yorumsuz
383 views

Sermaye şirketi adı verilen şirketlerin kendi öz ortaklarına; ortaklık miktarı veya paylarını belirlemek amacıyla verilen kıymetli evraklara hisse senedi denir. Hisse senedi sadece Sermaye Piyasası Kurulu tarafından alınan izinlerle çıkarılmakta olup her sermaye şirketinin hisse senedi çıkarabilmesi söz konusu değildir. Bu hakka sahip olan sermaye şirketleri; anonim şirketler, komandit şirketler ve özel kanunla kurulmuş olan şirketlerdir.

Mülkiyet veya bir ortaklığı temsil etmekte olan hisse senetlerinin sabit bir getirileri olmayıp şirketin karar zarar durumuna göre değişkenlik  göstermektedir. Hisse senedinde değişken olan bu getiriye temettü denilmeye olup temettü miktarı hisse senedinin piyasa değerini değiştirmektedir.

Halka arz edilmiş olan hisse senetleri borsaya kote edilmiş hisse senetleri olup borsada alınıp satılmaktadırlar. Bu alım satım sayesinde şirketin büyümesi sağlanmaktadır.

 Hisse senedini özellikleri

Türk ticaret kanunu uyarınca hisse senetleri şirket sermayesinin bir parçasıdır. Yine ilgili kanun uyarınca kupürler halinde çıkarılan hisse senedinin en küçük değeri 500 liradan az olamamaktadır. Ancak bu durum alınacak idari kararlar ile günün koşullarına uyarlanabilmektedir.

 Hisse senedinde bulunması gereken bazı noktalar

Şirket unvanı, ticaret sicil numarası ve tescil tarihi, kayıtlı esas sermayesi, hisse senedinin nominal değeri ve türü, hisse senedi nama yazılı ise sahibinin adı soyadı adresi ve yetkili imzalar hisse senedi üzerinde mutlaka bulunmalıdır.

 Hisse senedinin sağladığı haklar

Şirket karından pay alma hakkı, şirket yönetimine katılma ve oy kullanma hakkı, rüçhan hakkı, tasfiyeden pay alma hakkı, şirket faaliyetleri hakkında bilgi alma hakkı.

 Hisse senedinin getirdiği sorumluluklar

Sır saklama, sözleşme şartlarına uyma ve taahhüttü yerine getirme hisse senedine sahip olmanın getirdiği sorumluluklardır.

 Hisse senedi çeşitleri

1- Adi ve imtiyazlı hisse senedi

2- Nama ve hamiline yazılı hisse senedi

3-Bedelli ve bedelsiz hisse senedi

4- primli ve primsiz hisse senedi

5- Kurucu ve intifa hisse senedi

Bir önceki yazımız olan Hisse Senedi Nasıl Satılır? başlıklı makalemizde borsa hisse senedi nasıl satılır, borsada hisse senedi nasıl satılır ve borsada hisse senedi satmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın