HSBC Swift Kodu Kaç Sorgulama Öğrenme

yorumsuz
237 views

HSBC Swift Kodu Kaç Sorgulama Öğrenme

Swift kodunun açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication şeklindedir. Bunun anlamı, tüm dünya bankalarının aralarında gerçekleşen elektronik fon transferidir. Bu kod aracılığı ile yapılacak ödemenin hangi ülkeye, hangi şehre ve o ülkenin hangi banka şubesine gönderileceği ödeme sırasında bildirilmiş olur. Bu kod 8 veya 11 haneli harflerden oluşmaktadır. Yurtiçin yapılan para transferlerinde, para cinsi Türk Lirası dışında bir para olsa da swift kodu gerekmeyebilir. Yapılacak ödeme için döviz hesabına ait iban numarası yeterli olacaktır. İban numarası açılımı ise şu şekildedir; International Bank Account Number, Türkçe karşılığı ise Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır.

Her bankanın kendine ait bir swift kodu bulunmaktadır. Bu kodlar, yurtdışındaki herhangi bir bankanın, ödemenin gönderileceği diğer bir bankayı tanınması için kullanılmaktadır. Dolayısıyla kodun bankayı tanımlayıcı özelliğe sahip olması gerekmektedir. Swift kodunun ilk 4 hanesi banka isminin kısaltması olarak karşımıza çıkmaktadır. HSBC Bankasının swift kodu, banka isminin ilk dört hanesi olan HSBC harflerinden oluşmaktadır. Garanti bankası için bu kod TGBA ile başlamaktadır. Dolayısıyla tüm bankalarda bu harfler TR olmaktadır. Geri kalan 7 ve 8. Harfler ise bankanın bulunduğu ili, isteniyorsa kalan 3 harf ise şubesini tanımlamaktadır. Örneğin HSBC Mecidiyeköy şubesi için geçerli kod HSBCTRIS724’tür

Kod için HSBC’nin web sayfasından ya da müşteri hizmetleri numarasından arayarak HSBC swift kodu sorgulama işlemi yapılabilir. Şube ayrımı gerekmiyorsa bu koda swift kodlarının yayımlandığı resmi web sayfalarından da ulaşmak kolaydır. 8 haneli swift kodlarının yeterli olması, HSBC Bankasının İstanbul’daki bir hesaba gönderilecek döviz için HSBCTRIS kodu kullanılabilmektedir. Ancak 11 haneli swift kodunun istendiği transferlerde şube kodu yerine XXX olarak da kullanım sağlanmıştır. Ödeme bu şekilde gerçekleşmiyorsa mutlaka ilgili şubeden sorgulama yapılarak swift kodu öğrenilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yıllık Aidatı Olmayan Kredi Kartları Hangileri? başlıklı makalemizde aydatsız kredi kartı, masrafı olmayan kredi kartı ve ücretsiz kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016