Iban Numarası Kaç Haneden Oluşur?

yorumsuz
764 views

Iban Numarası Kaç Haneden Oluşur? Iban Nedir? Para transferlerinin hızlı, hatasız ve daha az maliyetle gerçekleştirilmesi amacıyla bankalardaki mevcut müşteri hesaplarının yerine kullanılmak üzere oluşturulan uluslararası banka hesap numarasıdır.

Iban Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Iban numarası ülke genelindeki standart uzunlukta ve yapıya göre bir müşteri banka hesabı oluşturulması gerekmektedir. Her ülkenin ıban numarasının uzunluğu farklı ölçülerdedir. En fazla ıban numarası 34 karakter uzunluğundadır. Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin bir çoğunda da Iban kullanılmaktadır. Türkiye’deki ıban numarası toplam 26 haneden oluşmaktadır. Bankalar hesap numaralarının her biri için hesap sahiplerine Iban numarası verirler.

Iban Standardı Nasıl Olur?

Iban numarası kaç haneden oluşur merak edenler için açıklamak gerekirse Iban’ın içinde iki basamaklı özel bir kontrol rakamı bulunmaktadır. Başka ülkeye ya da başka bankaya para transfer etmek isteyen müşterilerde banka transfer yapmadan önce alıcının Iban’ını şifreleme yöntemi ile kontrol eder. Kontrolden geçemeyen Iban numarasına para transfer edilmez ve böylelikle yanlış işlemler engellenmiş olur.

Türkiye Iban Numarası Örneği

Türkiyedeki bankalara Iban numarasındaki TR yazan ilk iki harf ülke kodunu oluşturur. Sonrasında yer alan iki rakam da kontrol basamaklarını oluşturur. Daha sonraki beş haneli rakamlarda banka kodu yazılıdır. Hemen yanında bulunan tek rakam ise Rezerv alanıdır. Ardındaki on altı haneli rakamlarda banka hesap numarasıdır.

Iban Numarasının Amacı ve Yararları

Iban’ın amacı her müşterisi için para transferini hatasız ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır. Hesap numaralarında belli bir standart olmadığı için numaranın doğruluğu şüphe vericidir. Hatalı para transfer işlemi ve yanlış hesaba para gönderme işlemine karşı Iban numarası kullanılarak hatalar en aza indirilmektedir. Her banka müşterisine Iban numarasını bildirir. Alıcı parayı gönderecek kişiye kendi Iban’ını bildirir ve gönderici bankasına alıcının Iban numarasını gönderir ve banka bu numarayı doğruladıktan sonra alıcıya para transferini gerçekleştirir.

Bir önceki yazımız olan Bankacılık Mezunuyum Bankalarda Bir Artısı Olur Mu? başlıklı makalemizde Bankacılık Mezunu ne iş yapar ve Bankacılık Mezunu olmanın avantajları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın