İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse İcralık Olur?

yorumsuz
597 views

Bireysel ihtiyaç kredileri; banka müşterilerine, belirli bir vade ve faiz oranlarına göre kullandırılır. Müşteri, vade seçimini düzenli geliri elverdiği ölçüde kendisi belirleyebilir. İhtiyaç kredisi kullanan banka müşterileri, imzaladıkları ihtiyaç kredisi sözleşmesi gereği; ihtiyaç kredisinin son taksitini ödeyene kadar, bankalara borçlu olarak kabul edilirler. İhtiyaç kredilerinde geri ödeme, yaygın olarak aylık taksitler halinde sağlanır.

Banka müşterileri; geri ödeme işleminde 90 gün ya da 3 dönem(bankalara göre değişiklik gösterebilir) ödeme yapmamaları halinde bankanın, müşteri hakkında yasal yollara başvurma hakkı vardır. Banka, ödemeyi müşterisinden tahsil edebilmek için müşterinin kredi dosyasını, çalıştıkları avukatlara gönderir. Banka avukatları ise müşteriler hakkında icra işlemleri başlatabilirler. Maaş haczi, ev haczi avukatların en çok başvurdukları tahsil yöntemleridir.

Bireysel İhtiyaç Kredilerinde İcra Nasıl Durdurulur

Banka müşterilerinin; belirlenen sürelerde ödeme yapmamaları halinde, banka kendisi ya da avukatı aracılığıyla banka müşterisinden görüşme talep edebilir. Banka müşterisi, kredisini yeniden yapılandırarak ya da borcun tamamını kapatarak icra işlemlerinden kurtulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken en nemli nokta ise icralık olan banka müşterilerinin yeni kredi taleplerinin olumsuz sonuçlanacağıdır.

Müşterinin kredi taksitini ödemediği her dönem kredi puanının düşmesine neden olacaktır. Kredi puanının yanı sıra, müşterinin icralık olması hiçbir bankadan kredi kullanamaması (kara liste olarak bilinir) anlamına gelir. Müşteri; bir kez yasal takip yaşadığı takdirde, bu olumsuz kayıt daha sonraki bankacılık işlemlerinde karşısına kredi engeli olarak çıkacaktır.

Bir önceki yazımız olan 1 Aylık Sigortalıya Ne Kadar Kredi Çıkar? başlıklı makalemizde 1 Aylık Sigortalıya Kredi Çıkar mı ve 1 Aylık Sigortalıya Ne Kadar Kredi Çıkar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın