İş Bankası IBAN Numarası Sorgulama

yorumsuz
934 views

İnternational Bank Account Number yani Uluslar arası Banka Hesap Numarası anlamına gelen IBAN numarası, bankacılık sektöründe 2009 yılından beri kullanılmaya başlanmıştır. Para transferlerinde yaşanan karışıklıklar, paraların yanlış hesaba gitmesi gibi durumlarla karşılaşılınca bankacılık sektöründe bu karışıklığa son vermek ve kesin çözüm üretmek için IBAN numarası geliştirilmiştir.  IBAN numaraları  içerisine hesap numarası ve şube kodu da dahil edildiğinden risk oranı en aza indirilmiştir. Türkiye’de kullanılan IBAN numaraları 26 rakamdan oluşmakta ve IBAN numarasının başında ülke sembolü olan TR bulunmaktadır. IBAN numarasının son 16 rakamı hesap numarası olarak kullanılmaktadır. IBAN numaralarını öğrenmenin değişik yolları vardır. Bu yazımızda İş Bankası’nın IBAN numarasını öğrenme yollarından bahsedeceğiz.

İş Bankası hesap numaranızı ve şube kodunu biliyorsanız  www.isbank.com.tr/TR/iban-hesaplama adresinden öğrenebilirsiniz. Yine İş Bankası’nın 0850 724 0724 numaralı İş Bankası telefon bankacılığından da öğrenebilirsiniz .İş Bankası’nın eski kartlarında IBAN numaraları yer almayıp yeni kartlarda IBAN numaralarına yer vermişlerdir. Dileyen kişiler kart bilgilerini de kullanarak internet ve mobil bankacılığı sistemlerini kullanarak da IBAN numaralarını öğrenebilirler. İş Bankası IBAN numaranızı her hangi bir İş Bankası kartını kullanarak ATM noktalarından öğrenebilirsiniz. Bunun için de işlemler menüsünden Hesap bilgileri bölümüne girerek İş Bankası IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Yok bunu da yapamadıysanız kimliğiniz ile birlikte İş Bankası şubelerine giderek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz .

Bir önceki yazımız olan Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir başlıklı makalemizde otomatik ödeme talimatı, otomatik ödeme talimatı akbank ve otomatik ödeme talimatı dilekçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016