İş Bankası Swift Kodu Kaç

yorumsuz
196 views

İş Bankası Swift Kodu Kaç İngilizcesi “Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication” olan cümlenin kısaltılmış hali olan Swift Türkçeye Dünya Geneli Interbank Telekomünikasyon Topluğu olarak çevrilebilir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirseswift, dünyadaki tüm bakalar arasındaki fon transferi için geliştirilmiş bir standart sistemdir. Bu sistemle tanımlanan banka kodu (BIC-Bank Identifier Codes) sayesinde tüm bankalara ait bir kod bulunmaktadır. Swift kodu, dünya üzerindeki her bankayı tanımlayan ve tüm bankacılık sisteminde standart olan 8 veya 11 haneden oluşan kodlardır.

Swift kodunun ilk 4 hanesi banka adını, sonraki 2 karakter ülke kodunu, sonraki 2 ya da 3 karakter (bazı ülkelerde 3 karakter kullanılmaktadır) yerel kodu ve en son ki 3 karakter ise şube kodunu göstermektedir. Eğer bir swift kodu 11 karakterden daha az karakter içeriyor ise, swift kodunun sonuna eksik karakter kadar “X” karakteri konarak 11 karaktere tamamlanır. Bazı bankalarda her şube için ayrı ayrı swift kodu bulunurken bazı bankalarda ise tek swift kodu bulunmaktadır. Türkiye İş Bankasına dünyadaki her bankadan ve yurt dışındaki tüm İş Bankalarından havale gönderilebilmektedir.

Türkiye İş Bankasına swift kodu ile gönderilecek havaleler için “ISBKTRIS” swift kodu kullanılmaktadır. Türki İş Bankasına ait şubelerin ayrı ayrı swift kodu olmamakla birlikte Türkiye İş Bankasına ait tek bir swift kodu bulunmaktadır. Yurt dışından yapılacak swift yoluyla havalelerde havalenin kullanıcıya sorunsuz bir şekilde ulaşabilmesi için kullanıcının adı, soyadı, IBAN numarası, şube kodu ve hesap numarası gibi bilgilerin de girilmesi önemlidir. Türkiye İş Bankasına ait tek bir swift kodu bulunduğundan İş bankası swift kodu sorgulamaya gerek yoktur. İş bankası swift kodu ile ilgili bilgiyi İş Bankasının http://www.isbank.com.tr/TR/kobi/dis-ticaret/dis-ticaret-urunleri/doviz-havalesi/Sayfalar/doviz-havalesi.aspx internet adresinde ulaşılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ek Kredi Kartı Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde Ek Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?, ek kredi kartını iptal ettirme ve ek kredi kartını kapatma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın