Kanserden Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur?

yorumsuz
1.255 views

Kanserden Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur? Bu hepimizin başına gelebilecek yaşamış olduğumuz hayatın bir parçasıdır. Kredi çektik ve borçlarımız devam ederken günümüzde illet olarak adlandırılan ve tedavisi zor olan kanser hastalığına yakalandık. Bu durumda borçlarımıza ne olacak?Yani kanserden ölen kişilerin kredisi ne olacak? Bu soruların cevabını vermeden önce Hayat Sigortası nedir önce ondan bahsedelim.

Hayat Sigortasının Önemi?

Krediye ihtiyacı olan kişiler, kredi notlarında herhangi sıkıntı yok ise bankaya gidip ihtiyacı olduğu kadar kredi çekebilirler. Hayat Sigortası da tam bu noktada devreye girmektedir.. Hayat Sigortasının anlamı ise kişiye ait vefatından sonra kalan borçları öder. Yani bankadan kredi çeken bir vatandaş henüz kredi borcu bitmeden hayatını kaybeder ve ya beklenmedik olumsuz bir durumla karşılaşır ise Hayat Sigortası o kişinin tüm borçlarını öder. Herhangi olumsuz durum ise; kredi çekip borcunu vefat ettiğinden ötürü ödeyemeyen vatandaşın herhangi şüpheli ölüm dosyası olup olmadığına bakılmasıdır.

Kredi çekip borcu bitmeden vefat eden kişinin hayat sigortası yok ise bu durumda vefat eden vatandaşın bankaya olan tüm borçları yasal mirasçılara gitmek durumundadır. Bu durum miras durumların da nasıl paylaşım yapılıyor ise borç durumunda da aynı şekilde paylaşım yapılmaktadır. Fakat yasal mirasçılar ölen vatandaşın borçlarını ödemek istemezler ise kalan miras borcunu reddedebilmektedirler.. Yani reddi miras işlemi devreye girer. Bu durumda kalan borç onları ilgilendirmez.

Hastalıktan Ölenlerin Kredileri Hayat Sigortasından Karşılanır Mı?

Şayet borçlu kişinin hayat sigortası yok ise var olan borç yasal mirasçılarına geçer olacaktır. Bu yüzden kredi çekerken ne olursa olsun yaşınız müsait ise hayat sigortası yaptırın aksi halde ileride sizin açınızdan olmasa bile aileniz için kötü anlar beklenebilir.

Kredilerin tutarı ne kadar yüksek ise geriye bırakacağınız yük de o kadar çok olacaktır. Ölüm sebebiniz kanser olmadığı sürece hayat sigortası çekmiş olduğunuz kredinin geri ödenmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kaç Günde İhtiyaç Kredisi Alabilirim? başlıklı makalemizde İhtiyaç Kredisi kaç günde çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın