Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
320 views

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Bankalar kredi vermek için kredi talebinde bulunan müşterilerini kredi notuna ve kara listede olup olmasına bağlı olarak seçmektedirler. Kredi notu yüksek olan kişilerin ve kara listede ismi geçmeyen kişilerin normal şartlarda kredi talepleri de olumlu sonuçlanmaktadır. Kredi talebi olumlu sonuçlanan kişilerden gelir beyanı her banka tarafından istenmektedir. Sigortalı bir işte çalışan kişilerin her düzenli maaş almaları krediden alınacak paranın zamanını da daha yakına getirebilen bir etkendir.

Özellikle de maaşını kredi talebinde bulunulan bankadan alan kişilerin kredi talepleri çok daha yakın zaman da onay almaktadır. Kredi notunun yüksekliği daha önceden kullanılmış olan kredi borçlarının düzenli bir şekilde bankaya ödemesi yapılmasıyla mümkün olmaktadır. Kara listede olmak kredi kullanımını 5 yıl süre ile ertelemektedir. Bu nedenle kara listeye ismi alınan kişiler 5 yıl boyunca tekrar kredi imkânlarından yararlanamamaktadır. Ancak bu durum bilindik yoldan kredi başvurusunda bulunulmasıyla geçerlidir.

Kara listede ismi bulunan kişiler kredi imkânlarından tekrar yararlanabilir mi?

Kara listeye ismi alınan kişilerin normal koşullarda kredi ürünlerinden tekrar yararlanabilmesi için 5 yıl boyunca beklemeleri gerekmektedir. Fakat çoğu kişinin kredi borçlarından mustarip olması nedeniyle bankalar da müşteri kaybı yaşamaktadırlar. Bankalar kaybettikleri müşterileri tekrar kazanmak amacı ile kara listede ismi olanlara da kredi verme yoluna gitmektedirler. Anacak bunun da belli ölçüde şartları olduğundan bahsetmek mümkündür. İki türlü başvuru seçeneği bulunmaktadır.

Kefil ve ipotek yolu ile başvuru seçenekleri bulunmaktadır. Kefilin taşıması gereken bazı özellikler söz konusu olmaktadır. Kefil sigortalı bir işte çalışıyorsa düzenli maaş alması gerekmektedir. Yüksek mevkii sahibi çalışanlar doktorlar, mühendisler gibi kişilerin kefillikleri kabul edilmektedir. Kendi işini yürüten kişilerinde BAĞ-KUR üyesi olmaları gerekmektedir. İpotek ile başvuruda kefil aranmayıp kişinin üzerinde bir mal olması aranan niteliktir. Hemen hemen tüm bankalar kredi vermekle birlikte Ziraat Bankası, Halkbank, Odeabank, Denizbank örnek gösterilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kanserden Ölen Kişinin Kredisi Ne Olur? başlıklı makalemizde Kanserden Ölen Kişinin Kredisini kim öder hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın