Katılım Bankası Ne Demek?

yorumsuz
203 views

Katılım Bankası Ne Demek? Faize dayanan kazancın haram olduğunu benimseyen İslami kesim, bu nedenle birikimlerini klasik bankalarda değerlendirmemektedir. En temel özelliklerinden biri faizsiz kazanç olan katılım bankacılığı, özellikle muhafazakar kesim tarafından tercih edilmektedir.

Katılım Bankalarının Kuruluş Amacı Nedir?

Katılım bankacılarının kuruluş amacı, faiz nedeniyle ekonomiye katılmayan fonların, ekonomiye katılmasının amaçlanmasıdır. Birikimlerini faizli sistemle çalışan mevduat bankalarına yatırmak istemeyen kişilerin, birikimleri, katılım bankaları sayesinde ekonomiye kazandırılmakta ve aynı zamanda bu nedenle birikimlerini değerlendiremeyen kişilerin birikimlerinin değerlendirilmesi sağlanmaktadır. Katılım bankaları, bu anlamda ekonomiye canlılık getirmekte ve yastık altı birikimlerin ekonominin içine alınası anlamında, ülke ekonomisine büyük destek vermektedir.

Katılım Bankalarını Klasik Bankalardan Ayıran Temel Özellikler Nelerdir?

Katılım bankalarını, diğer bankalardan ayıran en büyük temel özellik, faizsiz kazanç mantığı ile çalışmalarıdır. Katılım bankaları, müşterilerinin fonlarını farklı yöntemlerle değerlendirirler ve müşterilerine faiz geliri değil, katılım payı verirler. Katılım bankalarını diğer bankalardan ayıran temel özelliklerden biride, katılım bankalarının müşterilerine doğrudan kredi kullandırmamalarıdır. Katılım bankaları, peşin alarak, vade farkıyla satış yaparlar. Ayrıca katılım bankaları fon sahiplerine, fonları oranında kar veya zarar dağıtmaktadırlar.

Katılım Bankaları Nasıl Çalışırlar?

Katılım bankaları, en basit anlatımıyla, müşterilerinin fonlarını ticari faaliyetlerle işletir ve değerlendirirler. Bu faaliyetler sonrası elde ettikleri kar ya da zarar, katılım sahibinin fonu oranında kar ya da zarar olarak katılım sahiplerine dağıtılır. Yani katılım bankaları müşterileri adına, müşterilerinin paraları ile ticaret yapar ve kar ya da zarar elde ederler. Elde edilen kar ya da zarar, %80 oranında katılım sahiplerine dağıtılırken, kalan %20 kurum payı adı altında bankaya kalır. Katılım bankalarının genel çalışma prensibi, elde edilen karın bir mal ya da hizmet karşılığı elde edilmesine ve kar payı olarak ortaklarına dağıtılmasına dayanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İş Bankası Mobil Uygulama Açılmıyor Ne Yapmalıyım? başlıklı makalemizde İş Bankası Mobil Uygulama Açılmıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın