Kıbrıs’ta Şubeleri Olan Türk Bankaları

yorumsuz
1.718 views

Yavru Vatanımız olan Kıbrıs’ta birçok Türk bankası aktif olarak çalışmaktadır. Ülkemizde ki büyük bankaların hemen hemen hepsi de Kıbrıs’ta şube açmış ve hizmetlerine burada ki kişiler içinde devam etmektedirler. Kıbrıs’ta şubeleri olan Türk bankaları aşağıda verdiğimiz örnekte yer almaktadır. Eğer sizlerde Kıbrıs’a gitmeyi düşünüyorsanız ve orada parasız kalırsam nasıl para çekebilirim diye düşünüyorsanız aktif olan bankaları öğrenebilirsiniz. Kıbrıs’ta yerel bankalar, şube bankaları ve Offshore bankalar olmak üzere üç türlü banka bulunmaktadır.Şimdi kısaca bunlara değinelim.

Yerel bankalar :Bu bankaların sermayesi KKTC’ne aittir. Ve KKTC’de kurulmuştur. Örneğin Yakındoğu Bank ve Türk Bankası’nın KKTC merkezli olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyetinde de şubesi bulunmaktadır. Yerel bankalarda sadece orada yaşayan kişiler için hizmet verildiğinden ve Swift, IBAN gibi sistemler ile doğrudan bir ilişkisi olmadığından bize pek cezbedici gelmemektedir.

Şube bankaları : Şube bankaları ise ana şubeleri ülkemizde bulunan ama KKTC’de şubesi olan bankalardır. Bu alanda en iyi hizmet veren bankaların başındaTürkiye İş Bankası ve Türkiye Ziraat bankası gelmektedir. Bu bankalar buralarda açtıkları şubeler ile Türkiye içinde var olan şubelerden farksız bir şekilde çalışmaktadırlar. Bu bankaların dışında KKTC hizmet veren bankalar şu şekildedir. HCBC, ING Bank, Halk Bankası, Türkiye Garanti Bankası ve Türkiye Ekonomi Bankasıdır.

Offshorebankalar : Bu bankalarda KKTC dışında yerleşik kişi ve kurumlarında bulunduğundan bu kişilere hizmet etmeyi amaç edinmiş bankaların şubelerdir.

Bir önceki yazımız olan Bankaların Çalışma Saatleri başlıklı makalemizde Akbank Çalışma Saatleri, Finansbank Çalışma Saatleri ve Garanti Bankasının Çalışma Saatleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın