Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı?

yorumsuz
200 views

Kırmızı Kalem Yiyen Kişiye Kredi Çıkar Mı? Bankalar birçok kişinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet vermektedir. Bu nedenle bankalar müşterilerinin gereksinimleri doğrultusunda kredi kartı, kredi ve kıymetli evrak gibi ürünleri müşterilerinin hizmetine sunmaktadır. Müşteriler bankaların bu imkanlarından faydalanırken geri ödemelerde sorun yaşadıklarındave geri ödemeleri ihmal ettiklerinde bankalar durumu kredi kayıt bürosuna bildirerek kişi takibe alınır.

Kredi kayıt bürosu tüm bankaların müşterileri ile ilgili bilgilerinin toplandığı finansal bir havuz olarak dikkat çekmektedir. Bankalar müşterilerine geri ödeme konusunda yaklaşık 90 gün kadar süre vermektedir. Bu süre içerisinde müşteriler bankalara olan ödemelerini yapmadıkları takdirde banka müşterilerinden yapacakları tahsilat işlemlerini yasal yollar ile alma yoluna gidecektir. Bu durum eğer ki avukat görevlendirme durumuna başlandıysa kişiler kırmızı kalem yemektedirler. Kırmızı kalemin anlamı kara listeye girmeleridir.

Kırmızı Kalem Yiyen Tüketiciler Kredi Kullanabilir Mi?

Kırmızı kalem yiyen yani Merkez Bankasınca kara listeye alınan tüketiciler bireysel anlamda hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı imkanından faydalanamazlar. Yani kara listede olan bir tüketici düzenli bir geliri ve işi olsa da bir bankaya gittiğinde banka tarafından imkanlardan yararlandırılmamaktadır. Ancak bu durum kara listede olan kişilerin son çaresi değildir. Bu kişiler, böyle bir durumda bireysel anlamda kredi kullanamasalarda farklı yöntemler ile kredi kullanabilmektedirler.

Eğer ki bu kişilerin bir taşınmazı varsa bankaya bu taşınmasınız ipotek ettirerek kredi kullanabilmektedirler. Ya da geliri olan bir yakının ya da arkadaşının kefil olması ile birlikte kredi kullanma imkanları söz konusudur. Bazı bankalar kırmızı kalem yiyen ya da Merkez Bankasınca kara listede yer alan kişileri finansal hizmetlerinin içerisine yedenin çekmek için çeşitli kampanyalar sunmaktadırlar. Bu kampanyalar sayesinde kara listede olan kişiler bankacılık faaliyetlilerinden faydalanabilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır ve Hibe hayvan kredisi veren kurumlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın