KKB Raporu Nedir? Açılımı

yorumsuz
126 views

KKB raporu nedir? açılımı kredi kayıt bürosudur. Bankalar arası borç alacak ilişkisinin, ne derece düzenli ödendiğinin, başvuru sayısının, limitlerin ve doluluk oranlarının takip edildiği bir özet rapordur. KB A.Ş. 1995 senesinde 5411 sayılı bankacılık kanuna göre 9 ortaklı olarak kurulmuştur.

Nakit ihtiyaçlarımız için bankalara yapmış olduğunuz tüketici, konut, araç kredisi ya da kredi kartı kredili mevduat hesabı gibi limitleri içeren ürünlerde KKB puanınıza göre bankaların skorlama sistemleri neticesinde başvurularımız olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılır.

Bir diğer husus ise kredi sonucunun olumlu ya da olumsuz olmasının yanı sıra krediyi hangi faiz oranı ile çektiğinizdir. Bankaların skorlama sistemleri neticesinde çıkan puan aralıklarına göre teklifler sunulur. Neticede borcunu düzenli olarak ödeyen, limit boşluğu bulunan, başvuru sayısı az, geçmiş ödeme performansı düzenli olan kişiler çıkan skor puanına göre kademeli olarak daha düşük faizli kredi çekerken, puanınız düştükçe size verilen tekliflerde faiz oranı yükselecektir. Bu nedenlerle geçmiş dönemlerde bankalar ile çalıştığınız kredili ürünlerdeki ödeme performansınız büyük önem arz etmektedir.

Tüm bu sebepler ile başvuru yapmış olduğunuz banka, geçmiş dönem de borç-alacak ilişkisine girmiş olduğunuz hiçbir ürününüz bulunmamışsa ödeme performansınız izlenemeyeceğinden kkb skorunuz sıfır çakacak ve kredinizi ret edecektir. İlk çalışmanız için sizden skoru yüksek bir kefil ya da gayrimenkul ipoteği talep edecektir.

Özet olarak kredi kayıt bürosu raporu bankalar ile geçmiş dönemde girmiş olduğunuz borç alacak ilişkisini ve ne denli düzenli ödediğinizi ve limitlerinizde ki doluluk oranını gösteren özet bir rapordur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Düşme Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın