Kkb Raporu Nedir, Nasıl Güncellenir?

yorumsuz
634 views

Kkb Raporu Nedir, Nasıl Güncellenir? 11 Nisan 1995 tarihinde, önde gelen dokuz bankanın ortaklığıyla kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB), anlaşmalı olduğu bankalar aracılığı ile, bankaların belirlediği ücret karşılığında yapmış olduğu analizler sonucu oluşturduğu risk raporunu üçüncü şahıslarla paylaşan bir kuruluştur. Kredi Kayıt Bürosu’nu üye olan dokuz bankanın genel müdür yardımcıları yönetir. Kurumu yönetenlerin statüleri değerlendirilirse, kurumun bankalar açısından ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir.

Kredi Kayıt Bürosu’nu kuran bankalar, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Deniz Bank, Ak Bank ve Yapı Kredi Bankasıdır.

90’lı yıllardan itibaren çok hızlı bir gelişme gösteren bireysel kredilerin kullandırılması aşamasında, kredi risk analizinin doğru yapılması bankalar açısından oldukça büyük bir ciddiyet kazanmıştır. Bu konuda bilgi paylaşımının önemi fark edilmiş ve kurulmuş arasında kredi müşteri bilgilerinin paylaşımına, bankalar kanununa eklenen bir maddeyle başlanmıştır. Eklenen bu madde ile kurumlar arası kredi müşterilerine yönelik bilgi paylaşımları yapılmaya başlanmıştır.

Türkiye Bankalar Birliği’nin nezdinde kurulan Kredi Kayıt Bürosunun kurulduğu tarihten bu güne üye sayısı hızlı bir artış göstermiş, 180’e yakın üye sayısına ulaşmıştır.

Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği risk raporunda, banka müşterilerinin borç kayıtları, ne kadar borçları kaldığı, borçların zamanında ödenip ödenmediği gibi bilgiler kayıt altına alınır. Ortaya çıkan risk raporu, skor puanı belirler. Ödemelerini düzgün ve zamanında yapan kişi ve kurumların skor puanı yüksek, ödemelerini yapmayan veya gecikmeli yapan kişi ve kurumların ise skor puanı düşük çıkacaktır.

Kredi Kayıt Bürosu’nun düzenlediği risk raporunu bankalar, ev sahipleri, sigorta şirketleri ve taksitli mal satanlar en çok kullananlar arasındadır. Bu sayede iş yapacakları kişi ve kurum hakkında risk değerlendirmesi yaparak zarara uğrama olasılığını düşüreceklerdir. Risk raporu hiç bir zaman ödemenin garanti yapılacağı anlamına gelmez. Sadece kişi ve kurumların ödeme alışkanlıklarına bakarak risk değerlendirmesi yapar.

Kredi Kayıt Bürosu’nda kişi ve kurumlara ait risk raporları, her ay düzenli bir şekilde güncellenir. Finansal kuruluşlar her ayın sonunda müşterilerinin ödemeleri ile ilgili bilgileri, Kredi Kayıt Bürosu ile paylaşır. Bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu2nda yapılan analizlerin ardından kredi risk raporu çıkar.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcunu Kapatma Yolları başlıklı makalemizde Kredi Borcunu Kapatma Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın