KKDF Nedir? Nasıl Hesaplanır?

yorumsuz
488 views

KKDF Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kredi alan kişiler kredi anlaşmalarını imzalayana kadar genele KKDF terimini daha önce duymamış ve açılımını bilmiyor oluyorlar. Bu terim Kredi Kaynak Destekleme Fonu anlamına gelirken ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi çekecek olan kişilerin kredi bedellerine yansıtılmaktadır. Bilindiği üzere yıllar geçtikçe ülkedeki enflasyona göre para değer kaybetmektedir. Kişilerin maaşları artmakta ve buna ek olarak alım yaptıkları ürünlerin de fiyatında yükselme yaşanmaktadır. Genel olarak bu fark %15 olarak belirlenmiştir.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

Bilindiği üzere ihtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde belirli bir faiz oranı bulunmaktadır. Bu faiz oranı her ay ödenen ücrete eklenir ve sonrasında toplam ödenecek olan bedel ortaya çıkar. Bu aşamada KKDF mevcut faiz oranına %15 oranında etki eder. Eğer bir kredi %1 faizle veriliyorsa KKDF eklenirken bu faiz oranı %1,15 olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde kredilere faiz uygulanır ve yeni ödenecek olan bedel ortaya çıkar.

Konut Kredilerinde KKDF Var mı?

Konut kredisi alacak olan kişilerin bu hesaplamayı yapmasına gerek yoktur. İhtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde uygulanan KKDF konut kredilerinde uygulanmaz. Bu sebeple de kişiler sabit bir kur üzerinden kredi ödemelerini yaparlar. Bu doğrultuda 10 ya da 20 sene üzerinden düzenlenen krediler ile birlikte kişiler her geçen sene içerisinde kredilerini daha rahat ödeme şansı elde edeceklerdir. Bu da ev almanın diğer bir avantajı olarak gösterilebilir.

Bir önceki yazımız olan Hayat Sigortaları İle İlgili Sorular Ve Cevapları başlıklı makalemizde Hayat Sigortası Hangi Durumda Ödenir, hayat sigortası neleri öder ve hayat sigortası ödeme şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın