Kolay Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
374 views

Günümüzde gelişen teknoloji ve değişen yaşam şartları insanları derinden etkilemektedir. Söz konusu durum insanların bazı alışkanlıklarının kaybolmasına neden olurken bazı yeni alışkanlıklar kazanmasını da sağlamaktadır. Buna en güzel örneklerden bir tanesi insanların borç isteme durumlarıyla ilgilidir. Geçmişte insanların paraya ihtiyacı olduğunda en yakın arkadaş ya da akrabaya gidilmekteydi. Fakat günümüzün en önemli finans kuruluşları bankalar yapmış oldukları uygulamalar ile söz konusu durumun tamamen değişmesine neden olmuşlardır. Bankalar tarafından müşterilerine verilen kredi kartlarından insanlar borç para alabilmektedir. Aynı şekilde verilen krediler sayesinde de acil ihtiyaçları karşılayabilmektedirler. Kolay kredi sayesinde insanlar başvuru yaptıkları kredileri çok kısa sürede alabilmekte ve böylece maddi sorunları çözülmektedir.

Kolay Kredi için Aranan Şartlar

Kolay kredi uygulaması normal krediden biraz daha farklıdır. Krediler için bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Normal kredilerde bankalar kişilerden bir takım belgeler istemekte ve istenilen belgelere bağlı olarak kredilerin sonuçları belli olmaktadır. Bankaların belge istemesinin temel nedeni ise verdikleri kredinin geri ödeneceğinden emin olmak istemeleridir. Yani kredi verdikleri kişinin geri ödeme gücünü anlamaya çalışmakta ve buna bağlı olarak da gerekirse kefil de istenmektedir. Daha kolay verilen kredilerde ise herhangi bir kefil ya da belge istenmesi söz konusu değildir. Bankalar burada daha farklı bir uygulamaya gitmekte ve kişilerin geri ödeme güçlerini farklı yollardan tespit etmekte ve buna göre kredi taleplerini değerlendirmektedir. Söz konusu uygulamada her başvuran kişinin kredisinin onaylanacağı şeklinde bir durum olmayıp sadece yeterli ödeme gücüne sahip olduğu düşünülen kişilerin talepleri kabul edilmektedir.

Kolay Kredi Veren Bankalar

Kolay kredi alabilmek isteyen kişilerin tercih edebileceği birçok banka vardır fakat insanlar genellikle devlet bankalarına yönelmektedir. Devlet bankası olan Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank müşterilerine kredi verirken geri ödeme konusunu sıkı tutmakta ve buna bağlı olarak da belge istemektedir. Bundan dolayı kolay bir şekilde kredi almak isteyen kişilerin özel bankaları tercih etmesi daha mantıklıdır. Devlet bankaları genel olarak kolay bir şekilde kredi vermiyor olsa da dönemsel olarak yapılan farklı uygulamalar ile bu durum değişebilmektedir. Bunların da takip edilmesi insanların rahat bir şekilde kredi kullanmasını sağlamaktadır. Özel bankalar arasında yer alan Akbank, Garanti Bankası ve QNB Finansbank gibi kurumların kredi alabilme şartları daha kolaydır.

Kolay kredi veren bankaların farklı uygulamaları bulunmaktadır. Yukarıda da belirtildiği bankalar kredi verirken geri ödeme noktasında sıkıntı yaşamayacağını düşündüğü kişilere kredi vermektedir. Bunun içinde bazı uygulamalar yapmakta ve kişileri buralardan kontrol etmektedir. Geçtiğimiz yıllarda uygulanan yeni bir sistem sayesinde bu durum daha kolay hale gelmiştir. Kredi notu ya da findeks denilen uygulama sayesinde bankalar kişilerin durumlarını çok daha net bir şekilde anlayabilmekte ve ona göre karar verebilmektedir. Kredi notu uygulamasında kişilerin daha önce almış oldukları kredilerin ve kredi kartı borçlarının geri ödenme süreci incelenmektedir. Böylece düzenli ödeme yapan kişilerin notu daha yüksek olurken borçların ödenmesi noktasında sıkıntı yaşatan kişilerin kredi notları ise daha düşük olmaktadır.

Kolay kredi veren bankalar kredi notu dışında kişilerin mevcut kredi kartlarını da incelemektedir. Aylık yapılan harcama ve borçların düzenli ödenmesi durumunda söz konusu kişilerin gelirleri tahmin edilebilmekte ve buna göre de kredi verilmektedir. Söz konusu uygulamalarda kişilerden herhangi bir belge ya da kefil istenmemektedir. Kolay bir şekilde krediyi Enpara.com, Odeabank, İş Bankası ve Denizbank gibi kurumlar verirken buralardaki faiz oranları %1,35 ile %2,30 arasında değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekip İş Kurmak Fikri başlıklı makalemizde krediyle iş kurmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın